Ayşe Ünlüce’nin ilk ziyareti, Kurtuluş Mahallesinde ikamet eden Eskişehir Teknik Üniversitesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi pilotaj bölümünde okuyan Ali Güven Kar ve ailesine oldu.  Deprem sonrasında ailesini Eskişehir’e getiren Kar, zorlu süreçte Eskişehirli vatandaşlardan ve Büyükşehir Belediyesi’nden gördükleri büyük destek gördüklerini söyledi.

HALA KORKUYORUZ

İkinci ziyaret ise Ertuğrulgazi Mahallesi’nde ikamet eden Hataylı Keskin ailesine gerçekleştirildi. Deprem sonrasında evlerinde ağır hasar alan Keskin ailesi, 4 çocuğuyla birlikte Eskişehir’e yerleşme kararı aldı. Ayşe Ünlüce’nin ziyaretinde aile, neredeyse Eskişehirli olduklarını ifade ederken, çocuklarının eğitimi için Eskişehir’de kalmaya karar verdiklerini belirtti. Leyla Keskin, 6 Şubat depreminden sonra çok katlı binalardan korktuklarını ve acı olayı asla unutamayacaklarını dile getirdi.

Eskişehir Tepebaşı için projelerimiz hazır Eskişehir Tepebaşı için projelerimiz hazır

VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ

Ziyaretlerin ardından açıklama yapan Ayşe Ünlüce, 6 Şubat depremlerinde yaşanan acıları ilk günkü gibi hissettiklerini söyledi. “Yıkılan sadece binalar değil, göçüp giden sadece canlar değil, nice umutlar ve hayallerdi” diyen Ünlüce, “Bu acıyı unutmadık, unutmayacağız, unutmamalıyız. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olarak o dönemde hemşehrilerimizin de büyük destekleri ile depremzede yurttaşlarımıza yardım elimizi uzattık. Toplumsal dayanışmanın, bir ve beraber olmanın kıymetini çok daha iyi anladık. Benzer felaketlerin yıkıcı etkisini azaltmak, böylesine büyük acılar yaşamamak için el birliğiyle çalışmalı, dirençli kentler yaratmak için var gücümüzle çalışmalıyız. Bu vesileyle depremde kaybettiğimiz tüm canları rahmetle anıyor, 6 Şubat ve sonrasında deprem bölgesinde özveriyle çalışan herkesle minnet duygularımı paylaşıyorum” diye konuştu.

Muhabir: Zeynep Yurtaydın