Dışa bağımlılığın önüne geçilebilir

Videoyu Aç Dışa bağımlılığın önüne geçilebilir
A
a

Veteriner hekim Gürkan İlhan, devletin sağladığı teşvik ve desteklerden yararlanarak, hayalini kurduğu modern hayvancılık tesisini 6 bin 500 metrekare kapalı alanda hayata geçirerek üretime başladı.


Veteriner hekim Gürkan İlhan (48), Ziraat Bankasından aldığı krediyle 2015 yılında Almanya'dan 120 büyükbaş hayvan getirterek, Kütahya-Eskişehir sınırındaki Sobran köyünde çiftlik kurdu.
Daha sonra Tarım ve Orman Bakanlığının hayvancılık için verdiği desteklere ilişkin bilgi edinen İlhan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna (TKDK) başvurarak yüzde 65'i hibe olan 1 milyon avroluk Avrupa Birliği (AB) Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) desteği aldı. Söz konusu destekle tesisini 6 bin 500 metrekare kapalı alana ulaştıran İlhan'ın büyükbaş hayvan sayısı 400'e yükseldi.
3 MİLYON AVRO’YA ULAŞTI
İlhan, TKDK’ye Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurmak için yaptığı başvurunun kabulünün ardından çiftliğinin elektrik ihtiyacını buradan sağlamak için de çalışmalara başladı. İnsanların köylerine dönmesinin Türkiye'nin geleceği açısından önemli olduğunu dile getiren İlhan, şöyle konuştu: “Burası 2014 yılında TKDK, IPARD desteğiyle kuruldu. Şu anda yatırımım 3 milyon avroya kadar ulaştı. Ziraat Bankasının kredisiyle Almanya'dan 120 baş hayvan getirdim. Şimdilerde yaklaşık 400 büyükbaş hayvana ulaştım. Süt sığırcılığı ve besicilik işine ağırlık verdim. Süt sağım ve buzağı besleme işlemleri robotik olarak yapılıyor. Aldığım hibe sayesinde kurduğum çiftlikte el değmeden günlük 4,5 ton süt üretiyorum.”
GÖZ ARDI EDİLMEMELİ
İlhan, başarılı bir hayvancılık işletmesinin tarımla da uğraşması gerektiğini belirterek, hayvanları için kaliteli yem üretmek amacıyla 650 dekarda tarım yaptığını bildirdi. Kaliteli yemle beslenen hayvanların sütünün de iyi olduğunu dile getiren İlhan, şunları ifade etti: “Hayvancılık planlamasını yaparken, tarım ayağı göz ardı edilmemeli. Hayvancılık yatırımını yaptıktan sonra bölgede hemen arazi baktım. Hayvancılıkta verim almak için yemi kendiniz üretmelisiniz. 400 hayvanım için 650 dekar alanda yem üretiyorum. Kaliteli süt, et ve damızlıkla hayvancılıkta dışa bağımlılığın önüne geçilebilir.” AA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi