DOĞRU İŞİN GÖSTERGESİ

Videoyu Aç DOĞRU İŞİN GÖSTERGESİ
A
a

Özel Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenim görmek için 450 kişinin başvurduğunu söyleyen EOSB Başkanı Nadir Küpeli, “Okulumuzun bu kadar ilgi görmesi, doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor” dedi.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) 26 bin metrekare alanda yaptırılan okul, bu yıl ilk kez öğrenci alacak. Lisede sanayicilere yönelik anket sonucunda iş gücü ihtiyacına göre belirlenen “Metal Teknolojisi”, “Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri”, “Plastik Teknolojisi”, “Makine Teknolojisi” ile “Elektrik ve Elektronik Teknolojileri” bölümleri bulunuyor.

İHTİYACI KARŞILAYACAK

Modern eğitim altyapısına göre projelendirilen okulda 30 dersliğin yanı sıra spor salonu, konferans salonu, kütüphane, atölyeler, sergi alanı, laboratuvarlar, yemekhane ve idari tesisler yer alıyor. Son teknolojik sistemler kullanılacak lisenin, Eskişehir sanayisinin nitelikli ara ve ana eleman ihtiyacını büyük ölçüde karşılaması bekleniyor. İlk yılı olmasına rağmen rekor başvuruyla karşılaşan Eskişehir OSB Başkanlığı, öğrenci kayıtlarını okul müdürlüğü aracılığıyla 21 Eylül’e kadar kabul edecek.

DERSLİKLER HAZIRLANDI

Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, Türkiye’nin meslek liselerine ihtiyacı olduğunu belirterek sanayide yetişmiş iş gücü ihtiyacını gördükleri için bir okul inşa etmeye karar verdiklerini söyledi. Okulun 21 Eylül’de başlaması planlanan yüz yüze eğitime hazır olduğunu anlatan Küpeli, şöyle devam etti: “Derslikler, atölyeler ve diğer sosyal donatıları hazır hale geldi. Dış cephesinde çalışmalar yapılıyor. Bu yıl 270 yeni öğrenci okulda eğitime başlayacak. Çok fazla talep var. Okulumuzun bu kadar ilgi görmesi, doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. OSB’ye ve sanayiye nitelikli iş gücü sağlamak için iş garantili, nitelikli bir okul yapalım istedik, bunu da başardık. Okulumuz 4 yıl sonunda bin 80 öğrenci kapasitesine ulaşacak. Her yıl 270 mezun verecek. Amacımız hükümetimizin aldığı 2023 ve 2071 yıllarındaki hedeflere önceden ulaşmaktır. Bunun için çalışıyoruz.”

ÖNCELİKLİ BÖLÜMLER

Küpeli, başlangıçta bütün sanayicilerin katılımıyla düzenledikleri anketle en çok iş gücüne ihtiyaç duyulan alanları belirlediklerini dile getirdi. Lisede 5 bölümde eğitim vereceklerini ifade eden Küpeli, “Bunlar sanayicilerin istediği bölümler olduğu için öncelikli olarak açtık. Buradan mezun olacak öğrencilerin işi kesinlikle hazır. Bizde işsizlikten çok ‘işçisizlik’ sorunu var. Biz çalışmak istiyorsak Eskişehir OSB’de iş çok” diye konuştu. AA

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi