Enflasyon eziyor!

Videoyu Aç Enflasyon eziyor!
A
a

Esnafın durumu hakkında konuşan Lokantacılar ve Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Bahar Bilen, “Artan enflasyon üzerinde esnafımız ezilmektedir” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Elektriğe doğal gaza gelen yüzde 300’ün üzerindeki zamların üreticinin maliyetlerini tetiklediğini belirten Lokantacılar ve Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Bahar Bilen, “Bizlerin maliyetler karşısında alım gücümüz düşmektedir. Artık zamları takip edemez hale geldik. Enflasyon, son zamanlarda esnafımızın yarıdan fazlasını iflasın eşiğine getirmiş durumda. Hükümetimizden acilen sicil affı talebinde bulunuyoruz. Sicil affı olmazsa esnafımızın ayakta durması mümkün değil. Herkes borçlu olduğundan yani bozuk sicilinden dolayı bankalardan kredi kullanamamak durumunda. Biriken vergi dairesi borçlarımızın faizleri silinmeli ve anapara üzerinden ödenebilir bir şekilde taksitlendirilmeli. SYK ve vergi daireleri banka hesaplarımıza tedbir koymuş durumundalar. Bu tedbirler ivedilikle kaldırılmalı çünkü zaten esnafımız günlük gelir sahibi olan insanlar, onların paralarına günlük tedbir konulursa, sabah harcayacak para bulamıyorlar” diye konuştu.
ARABULUCU TAYİN EDİLMELİ
Kira stopajlarının çok ciddi vergi yükü olduğunu söyleyen Bilen, “Bunu mülk sahibi ödemeli kiracı değil. Yüzde 20’ye yakın vergi çok ciddi bir vergi yükü getirmektedir üstümüze. Artan kiralar yönünde çok ciddi sıkıntılar yaşamaktayız. Bunla ilgili bize bir arabulucu tayin edilmeli” ifadelerini kullandı. Kullandıkları dükkanların maliyetli işletmeler olduğunu söyleyen Bilen, şunları söyledi: “Bazı mülk sahipleri enflasyon karşısında gelirleri düşmemesi açısından işverenlerimizden yüzde 100-200’e varan kira zamları talebinde bulunuyorlar. İşini yürütemeyen arkadaşlarımız bir şekilde devretmeye çalışıyorlar. Artan devirler epey bir fazla son zamanlarda.”
İNDİRİM TALEBİ
Devletten aldıkları şeker desteğinin sadece unlu mamullere pastanelere verildiğini bunun tüm esnafa yayılmasını istediklerini söyleyen Bilen, bütün gıda maddelerini indirimli alabilmeyi talep
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi