ENGELLİLERE KOTA ŞOKU!

Videoyu Aç ENGELLİLERE KOTA ŞOKU!
A
a

TCDD Genel Müdürlüğünün engellilerin ücretsiz seyahat hakkına ‘gizli kota’ uygulaması başlatmasına tepki gösteren CHP Milletvekili Utku Çakırözer, “Kanuna aykırı bu kota uygulaması kabul edilemez. TCDD engellilerin ücretsiz seyahat hakkını derhal iade etsin” dedi. 


TCDD Genel Müdürlüğünün, Yüksek Hızlı Tren ve diğer şehirlerarası tren seferlerinde engellilerin ücretsiz seyahatlerini kısıtlamak için ‘gizli kota’ uygulaması başlattığı öğrenildi. Uygulamaya göre 400 kişilik trende 8, 600 kişilik trende sadece 10 engelliye ücretsiz seyahat hakkı tanındı. Kotanın varlığını Engellilerin Ulaşımda Hakları Platformu kamuoyuna duyurdu. Platformun başvurularına başta ‘Böyle bir kota yok’ yanıtı veren TCDD yetkilileri, derneklerin belgeleri göstermesi üzerine kotanın varlığını doğruladılar. Platform adına yapılan açıklamada, “TCDD ne bizle görüştü, ne de aldığı kararları kamuoyuna duyurdu. Bu yapılan önce eşitlik ilkesine aykırıdır ve ayrımcılık yasağının ihlalidir” denildi.
TCDD SUÇ İŞLİYOR
CHP Milletvekili Utku Çakırözer, TCDD Genel Müdürlüğü’nün engelli yurttaşların ücretsiz ulaşım hakkına getirdiği yeni kısıtlamaya tepki gösterdi. Çakırözer, “Bu yapılan Anayasamızla güvence altına alınan seyahat hürriyetinin kısıtlanmasıdır. Engellilerin ücretsiz ulaşım hakkını düzenleyen 4736 sayılı kanuna aykırıdır. TCK’nın 122. Maddesine göre engellilik nedeniyle bir kişinin kamuya arz edilmiş belli bir hizmetten yararlanmasını engellediği için suçtur. Tabi bir de Engelli Hakları Uluslararası Sözleşmesi’nin ihlalidir. Bu hukuksuz ve suç teşkil eden kısıtlamaya derhal son verilmelidir” diye konuştu. 
İKİ BAKANA SORDU 
Çakırözer, “Engelli yurttaşlarımız sağlık hizmeti alabilmek ya da eğitimlerini tamamlamak için Eskişehir’den Konya’dan, Ankara’ya İstanbul’a gidiyor. Şimdi TCDD’nin bu skandal kota uygulaması milyonlarca engellimizin hem ücretsiz seyahat etme özgürlüğünü engelleyecek. Hem de engellilerin tedaviye ve eğitime erişimini de engelleyecektir” ifadelerini kullandı. Kanunsuz gizli kotayı TBMM gündemine taşıyan Çakırözer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun ve Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı  Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması talebiyle soru önergeleri verdi. Çakırözer “Bu kanunsuz kota uygulamasından haberiniz var mı? Bu kanunsuz uygulamayı yapanlar hakkında soruşturma başlatacak mısınız?” diye sordu. HM
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi