Eserler şekilleniyor

Videoyu Aç Eserler şekilleniyor
A
a

5. Uluslararası Eskişehir Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı, Tarihi Odunpazarı Meydanı’nda devam ediyor.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Odunpazarı 5’inci Uluslararası Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı’na 10 bilim insanı ve sanatçı katıldı. Sanatçılardan yaptıkları çalışmalar ve seramik pişirim teknikleri ile ilgili bilgi alan vatandaşlar, sanatçıların çalışmalarını ise ilgi ile izledi. Çalıştay alanına gelen çocuklar seramik hamuruna şekil verirken, vatandaşlar da tornada seramikten çömlek yaptı.
MÜZELERİ GEZDİLER
Çalıştaya katılan bilim insanları ve sanatçılar için Odunpazarı Tarihi Bölgede yer alan galeri ve müzelere gezi düzenlendi. Atatürk ile Bir Gün Galerisi, Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Galerisi, Ahşap Eserler Galerisi, Sıcak Cam Atölyesi ve Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’ni gezdi.
İKİNCİ FIRIN YAKILDI
Sorkun çömlekçilerinin de yer aldığı çalıştayda çalışmalar geç saatlere kadar devam etti. Bilim insanları ve sanatçılar, gün boyu yaptıkları eserleri Kağıt Fırın Pişirim Tekniğinin uygulandığı fırınlarda pişirdi. Böylece çalıştayın ikinci fırını da yakılmış oldu. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, bilim insanları ve sanatçıların çalışmalarını yakından izlemek için çalıştay alnını ziyaret etti. Bilim insanları ve sanatçılarla bir araya gelen Başkan Kurt, çalışmalarla ilgili bilgi aldı.
HALKLA İÇ İÇE
Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği çalıştay alanında, sanatçılar eserlerini oluşturmaya başladı. Çalıştay’ın olağanüstü başarılı bir şekilde devam ettiğini söyleyen katılımcı sanatçı Candan Dizdar Terwiel, “Birçok pişirim tekniğini halkla iç içe yapabildiğimiz yegâne etkinliklerden birini gördüm burada. Her yönden çok başarılı buluyorum hem belediyeyi hem katılımcıları hem halkı” dedi.
HARİKA Bİ ORTAM
Çalıştay’ın çok güzel bir kurgusu olduğunu belirten katılımcı sanatçılardan Esra Mühürcü Yazıcı, “Daha önce asistan olarak katılmıştım. Bu yıl sanatçı olarak katılıyorum. Çok güzel. Her şey önceden planlanmış. Kurgusu çok hoş. Hiçbir sıkıntı yaşamadan herkes birbiriyle çok güzel anlaşıyor. Öyle güzel bir ortam var ki birbirimizle yardımlaşarak birbirimizden yeni şeyler öğrenerek çalışıyoruz” diye konuştu.
PAYLAŞIM VAR
Sanatçı Canan Güralak ise, “Bizim yaptığımız iş genelde atölyelerle sınırlı olduğu için halka açık olmuyor. Böyle olduğu için de halk yaptığınız işi nasıl yaptığımızı çok kavrayamıyor. Odunpazarı Belediyesi, halkına böyle güzel bir iş sunma fırsatı verdi bize. Yaptığımız çalışmaları burada hep beraber pişiriyoruz, hep beraber görüyoruz sonuçları” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi