Eskiden özgürdük

Videoyu Aç Eskiden özgürdük
A
a

Haziran ayında yapılması planlanan Anadolu Fest’in iptal edilmesiyle ilgili konuşan Eskişehirli vatandaşlar, festivalin yapılmasını istediklerini belirtti. Vatandaşlar, “Çok saçma bir karar. Eskiden şehrimiz çok serbestti, özgürdü. Eskiyi özlüyorum” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Mayıs ayında Eskişehir’de yapılması planlanan AnadoluFest konserleri, Valiliğin aldığı 15 günlük etkinlik yasağı nedeniyle Haziran ayına ertelendi. Haluk Levent, Teoman, Yeni Türkü, HaykoCepkin, Levent Yüksel gibi ünlü isimlerin sahne alacağı konserlerin 9-12 Haziran tarihleri arasında yapılması beklenirken, festival yetkilileri sosyal medyadan yaptıkları açıklamada festivalin tamamen iptal edildiğini duyurdu.
ÇABALARIMIZ ÇÖZÜMSÜZ KALDI
Festival yetkilileri sosyal medyada yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Sevgili müzikseverler; Türkiye’nin önde gelen sanatçıları ile sizleri bir araya getirmek için çalışmış ve 12-15 Mayıs tarihleri arasında Eskişehir’de Anadolu Fest’i düzenlemek için gerekli tüm resmi süreçleri tamamlamıştık. Bildiğiniz üzere festivalimiz 9 Mayıs tarihinde güvenlik gerekçesi ile valilik tarafından durdurulmuştu. Bunun üzerine festivalimizi 9-12 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirmek üzere yeniden harekete geçtik. Geldiğimiz noktada üzülerek diyalog ve hukuk zeminindeki çabalarımızın çözümsüz kaldığını sizlerle paylaşmak durumundayız. Eskişehir Anadolu Fest biletlerinizi, almış olduğunuz satış noktasına giderek iade edebilirsiniz. Güzel günlerde tekrar buluşmak dileğiyle.”
EĞLENMENİN ÖNÜNE GEÇİYORLAR
Festivalin yasaklanmasıyla ilgili düşüncelerini sorduğumuz başta üniversite öğrencileri olmak üzere Eskişehirli vatandaşlar, alınan kararın yanlış olduğunu ifade etti. Gençlerin eğlenmesinin önüne geçildiğini belirten vatandaşlar, Eskişehir’in güvenli bir şehir olduğunu ve konserlerin bir güvenlik tehlikesine neden olmayacağını söyledi.

ESKİDEN DAHA ÖZGÜRDÜK

Eskiden şehrin daha özgür olduğunu söyleyen Semra Candar, “Gençlerin eğlenmesi engellenmemeli. Bu ülkenin en büyük değeri gençlerdir. Lütfen gençlerin eğlenmesini yasaklamayın. Zaten hiçbir şeyi özgürce yapamıyorlar. Ekonomik sıkıntı içinde hepsi. Eğlenmek hakları. Çok saçma bir karar. Eskiden şehrimiz çok serbestti, özgürdü. Eskiyi özlüyorum” diye konuştu.

“YAPILSA GİDERDİM”

Festivalin yapılmasını çok istediğini anlatan Doğa Aydın, “Yapılmalıydı bence. Yasaklanması saçma geliyor bana. Yasaklanmasının sebebini de anlamıyorum. Güvenlik sorunu yaşanmazdı. Hep festivaller oluyordu. Ama güvenlik sorunu yaşanmıyordu. Ama bu sene yasaklanması garip. Yapılsa giderdim. Güzel olurdu” şeklinde konuştu.

“YAPILSA GİDERDİM”

Son dönemde festivallerin ve konserlerin sürekli yasaklandığına dikkat çeken Ela Holizad, “Madem tamamen iptal edeceklerdi neden ertelediler? Baştan iptal etselerdi. Bence yapılmalıydı. Yapılmaması çok gereksiz. Güvenlik sorunu yaşanmazdı. Hele ki Eskişehir gibi bir şehirde güvenlik sorunu hiç görmedim, duymadım. Can sıkıcı bir durum” dedi.

BAHANE EDİYORLAR

Gençlerin özgürlükten mahrum olduğunu söyleyen Şeyma Fidan, “Bazı şeyleri bahane olarak ortaya koyuyorlar. Duyuyoruz 90’larda, 2000’lerin başında ne güzel konserler, festivaller yapıyorlarmış gençler. Üniversitede kampüs hayatını yaşıyorlarmış. Ama biz şu an özgürlükten mahrum kaldık. Bu çok acı. Yapılmasını isterdim festivalin” diye konuştu.
SİYASİ BİR KARAR
Verilen kararın siyasi olduğunu ifade eden bir vatandaş, “Çok saçma bir karar. En güvenli şehirlerinden birinde Eskişehir’de güvenlik açısından engellenmesi çok saçma. Niyetinizi direkt söyleyin de neden engellendiği bilinsin. Siyasi bir karar tamamen. Bence yapılmalıydı bu festival” dedi.
ÇÖZÜM ÜRETİLEBİLİRDİ
Festivale gitmeyeceğini fakat yapılmasına karşı olmadığını söyleyen diğer bir vatandaş ise, “Yanlış bir karar iptal edilmesi bence. Ama alıştık da çok şaşırmadım. Güvenlik sorunu yaşanabilir, olabilir ama önemli olan çözüm üretmek. Yasaklamak yerine çözüm üretilmeliydi. Haziranda yapılabilirdi bence. Yapılsaydı ben gitmezdim” şeklinde konuştu. MELTEM KARAKAŞ
 
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir