Engelliler Araştırma Enstitüsü, otizm araştirmalarında öncü olmaya devam ediyor Engelliler Araştırma Enstitüsü, otizm araştirmalarında öncü olmaya devam ediyor

Eskişehir'de Kurban Bayramı’nda bıçaklara ilgi artarken, fiyatlara bir yılda yüzde 100’ün üzerinde gelen zaman vatandaşları eski bıçaklarını bilemeye yöneltti. Eskişehir bıçakçılık yapan esnaf Sedat Akyol, bayramda özellikle bileme konusunda iyi iş yaptıklarını belirterek, “Satışlar iyiydi. Ekonomik şartlar daha fazlasına el vermedi ama özellikle bileme konusunda çok iş yaptık. Fiyatlarımız yüksek. Biz yüksek yapmamaya çalıştık ve olabildiğince aşağıda tuttuk. İnsanların ekonomik şartları artık el vermiyor” ifadelerini kullandı. 

2 KATTAN FAZLA ARTTI

Bu yılki bıçak fiyatları ile ilgili de bilgi veren Akyol, “Bıçak fiyatları bu sene 70 liradan bin liraya kadar çıkıyor. Bizim kendi yaptığımız bıçaklar 300 liradan başlıyor. Hazır bıçaklar ise 100 liradan 400 liraya kadar çıkıyor. Bileme fiyatlarını ise 20 lirada sabit tuttuk. Ekonomik şartlara uyum sağladık” dedi. Döviz kurundaki artışın bıçak fiyatlarını direkt olarak etkilediğini söyleyen Akyol, “Fiyatlar geçen yıla oranla çok yükseldi. Çelik üretimi Türkiye’de neredeyse yok denecek kadar az. Yurt dışından geliyor ve Euro bazlı. Döviz endeksli olduğu için bu şekilde alınıp satılıyor. Geçen sene biz kurban bıçaklarımızı 300 liradan satıyorduk bu sene 700 liraya kadar çıktı” şeklinde konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ