Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen Anadolu Çocuk Şenliği, Yunus Emre Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Etkinliği dar gelirli ailelerin çocuklarını kampüsle tanıştırmak amacıyla düzenlediklerini söyleyen Dekan Prof. Dr. Erkan Dinç, “Çocuklardan ilham aldık. Zihinlerinde küçük bir kıpırtı uyandırabilirsek, onları birkaç saatliğine mutlu edebilirsek ne mutlu bize” dedi.

Anadolu Çocuk Şenliği, Yunus Emre Kampüsü, Eğitim Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Eskişehir’de yaşayan dar gelirli ailelerin çocukları için düzenlenen şenlikte,  yüzlerce çocuk kendileri için hazırlanan etkinlik alanlarında doyasıya eğlenirken kampüs hayatını da deneyimledi. Etkinlikte çocuklara Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri ve öğretmen adayları eşlik etti. Şenliğe İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı da destek verdi. 

Eskişehir'de çocuk parkında söğüt ağacı devrildi! Eskişehir'de çocuk parkında söğüt ağacı devrildi!

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erkan Dinç, cumhuriyetin 100’üncü yılı nedeniyle fakülte olarak bu etkinliği hayata geçirdiklerini belirterek, “Aslında 1 sene oldu böyle bir etkinlik düşüncesi ortaya çıkalı. Dedik ki; cumhuriyetimizin 100’üncü yılında biz de fakülte olarak bir şey yapalım ama yaptığımız etkinlik sadece fakülte ile sınırlı kalmasın, şehre de açılalım. Bizim hedef kitlemiz eğitim. Biz burada bir öğretmen yetiştirme kurumuyuz. Dolayısıyla öğretmen adaylarımızı, asıl muhatap olacakları öğrencilerle buluşturalım; aynı zamanda da üniversite olarak 3 temel görevimizden birisi olan topluma hizmeti de yerine getirelim diye düşündük. Bu amaçla yola çıktık” dedi.

İŞ BİRLİĞİ VURGUSU

29 Ekim’den önce milli yas ilan edilmesinin ardından etkinliği 19 Mayıs’ta yapmaya karar verdiklerini belirten Prof. Dr. Dinç, “Etkinliğin hazırlanmasında fakültemizin öğretim üyelerini, ,araştırma görevlilerinin büyük gayreti var. Çocukların organize edilip buraya getirilmesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü’müzün büyük desteği oldu. Bunun dışında İl Emniyet Müdürlüğümüzün desteği var. Onlarla zaten  sürekli iş birliği halinde çalışıyoruz. Onlar da bir ekiple etkinliğimize destek veriyorlar. Yine İl Jandarma Komutanlığımız etkinliklere büyük katkı sağladı. Üniversite araçlarının yetmediği yerlerde de ulaşım desteği sağlıyorlar. Hepsine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ÜNİVERSİTE İLE ŞEHİR ARASINDA BAĞ KURUYORUZ

Amaçlarının üniversite ile şehir arasında güçlü bir bağ kurmak olduğunun altını çizen Dekan Dinç, “Öğretmen adaylarıyla müstakbel öğrencilerini tanıştırma amacıyla yola çıktık. Öğrencileri de özellikle dar gelirli ailelerin yaşadığı mahallelerden seçmeye çalıştık. Biz öyle istedik. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz de buna özen göstermiş. O yönden de çok mutluyuz. Belki hayatlarında üniversite, kampüs görme şansı çok sınırlı olacak çocukların buraya gelmelerini sağladık. Onların zihinlerinde küçük bir kıpırtı uyandırabilirsek, onları birkaç saatliğine mutlu edebilirsek ne mutlu bize” şeklinde konuştu.

GELENEKSEL HALE GELMELİ

Şenliğin geleneksel hale gelmesini ve önümüzdeki süreçte daha büyüyerek gelişmesini istediklerini söyleyen Prof. Dr. Dinç, “Geçen sene yaz aylarında benzeri iki küçük etkinlik yapmıştık biz. Birer sınıfı getirmiştik. Akademisyen olarak kendi projelerimiz kapsamında iki ayrı öğretmenimiz kendi sınıflarını getirdiler. Kampüste çocuklarla etkinlik yaptık. O çocuklarda bunu gördüğümüz için zaten bu fikir ortaya çıktı. Bize bunu çocuklar gösterdi. Onlardan ilham aldık diyebiliriz” dedi.  

Kaynak: Haber Merkezi