Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt fiyatının 13,50 TL’den 14, 65 TL’ye yükseldiğini duyurdu.

1 Mayıs'ta geçerli olacak yeni fiyata ise Eskişehir Süt Üreticileri Birliği Başkanı Yüksel Gedik tepki gösterdi. Yapılan zammı yeterli bulmadıklarını belirten Yüksel, çiğ sütün litre fiyatının en az 16 lira olması gerektiğini söyledi.

ÜRETİCİLER ALINAN KARARA TEPKİLİ

Yüksel, “13,50’den 14,65 liraya çıkması çok yetersiz. Bu rakamlarla maliyetleri kurtarmak mümkün değil. Rakamın en az 16 TL olmasını bekliyoruz. Üreticilerimiz zaten mağdur girdilerin çok olmasından dolayı. Yem çok pahalı ve yeme ulaşılmıyor. Elektrik masrafları çok yüksek. Yeme tekrar zam geleceği söyleniyor. 1-2 TL’lik artışlar kesinlikle üreticiyi kurtarmıyor. Tüm üreticiler tepkili alınan karara" dedi.

Döviz ve altında son durum (24 Mayıs Cuma) Döviz ve altında son durum (24 Mayıs Cuma)

SÜT VEREN HAYVANINI KESMEYE DEVAM EDECEK

Durum karşısında ileriye dönük sorunların beraberinde geleceğine dikkat çeken Gedik, "Süreç böyle giderse önümüzdeki günleri iyi görmüyorum. Üreticilerin sayısında bir düşüş yaşanıyor ve bu artacak gibi gözüküyor. 13,50’den verilmesi gerekiyordu sütün ama onu bile veremedik biz üreticiler olarak. Bizler 13,20 TL’den süt verdik. Üreticiler süt veren hayvanını kesmeye devam edecek. Süt bitiyor maalesef piyasada kalmadı neredeyse” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Berivan Halis