Kurutulmuş patlıcan tezgahta: 50 dizi 225 TL’den satılıyor
Kurutulmuş patlıcan tezgahta: 50 dizi 225 TL’den satılıyor
İçeriği Görüntüle

Eskişehir’de bir semt pazarı esnafı tarafından kiraz tezgâhına yerleştirilen “Kirazın tanesi 10 TL” yazılı etiket sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Paylaşım kısa sürede yayıldı ve çeşitli yorumlara neden oldu. Etiketin sahibi pazarcı İlker Çiçek ise durumun çarpıtıldığını ifade ederek tepkisini dile getirdi.

"Etiket Tadımı Engellemek İçin Koyuldu"

Esnaf İlker Çiçek, tezgâhındaki bu etiketin kirazla ilgilenmeyip sürekli tadım yapan vatandaşları caydırmak amacıyla hazırlandığını söyledi. Kirazın kilosunun 600 TL’ye kadar çıktığını belirten Çiçek, sürekli ücretsiz tadımın maliyetlerini artırdığını vurguladı. “Olayın aslı şu şekildedir. Biz kirazı kiloyla satıyoruz ama bazı vatandaşlar sadece tatmak için geliyor. Bir aile geliyor, herkes 2-3 tane kiraz alıyor. Bu şekilde ürünümüz gidiyor ama para kazanmıyoruz. Bu nedenle mizahi bir dille ‘Tanesi 10 TL’ yazdık,” dedi.

İlker Çiçek, kirazın taneyle satılmasının söz konusu olmadığını, bu ifadenin sadece bir ironi olduğunu yineleyerek şunları söyledi:

“Zaten o etiketi gören insanlar ürünü tatmadan geçti. Taneyle kiraz sattığımızı kimse düşünmedi. İnsanlar bilinçli. Bu sadece dikkat çekmek ve zararımızı azaltmak için aldığımız bir önlemdi. Etiketi gören anlayışla karşıladı.”
Etiketin sosyal medyada siyasete malzeme yapılmasından rahatsız olduğunu belirten Çiçek, özellikle sosyal medya yorumlarında siyasal çıkarımlar yapılmasının kendisini üzdüğünü dile getirdi.

“Kirazla, erikle, salatayla siyaset yapıldığını ben ilk defa Türkiye’de, Eskişehir’de gördüm. Bu çok üzücü. Bu tarz şeylerle siyaset yapılmasını doğru bulmuyorum. Vatandaş zaten neyin ne olduğunu biliyor.”

1 kilo kirazın 600 TL olması da görenleri şaşırttı

Bir vatandaşı yapa zeka uygulaması GROK'a "Bir ortalama Napolyon kiraz 9-9,5 gram gelse, hadi yuvarlak hesap 10 gram diyelim, 1 Kg kiraz, 100-110 adet kiraza denk gelir. Bir kilosu da 600 TL ise, 1 adedi 6 TL'dir. Yani 10 TL olmasa da 6 TL çok da hatalı bir rakam olmaz değil mi? Teyit edebilir misin?" sorusuna yapay zeka ise "Merhaba! Hesaplamanızı teyit edebilirim. Napolyon kirazların ortalama ağırlığı yaklaşık 15 gramdır. 1 kg kirazda, 1000/15 ≈ 66.67 adet bulunur. 600 TL/kg fiyatla, tane başına fiyat 600/66.67 ≈ 9 TL olur. 10 gram varsayımıyla (100-110 adet), fiyat yaklaşık 6 TL. Her iki durumda da 10 TL'lik tabela fiyatına yakın, yani hata payı düşük. Ancak satıcı, tabelanın ironi olduğunu ve kilo ile satış yaptığını belirtmiş. Yüksek fiyatlar, don zararı ve enflasyon kaynaklı." yanıtını verdi.

Kaynak: Haber Merkezi