2015 yılında temeli atılan ve 9 yıldır hayata geçirilmeyen ETİ Şehir ve Göç Müzesi’nin TÜGVA Kıraathanesi yapılması Meclis’te de gündem oldu. TBMM Genel Kurulu’nda söz alan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Birilerinin keyfi istiyor diye Eskişehir’imiz saray avanesine peşkeş çekilemez! Vakıfların denetiminden sorumlu kültür bakanı çıkıp hesap vermelidir! Bu müze için ne kadar kamu kaynağı harcandı, neden açılmadı? Kıraathaneye çevrilmesine kim nasıl onay verdi? Bu vakfın hesapları denetlenmeli ve bu tahsis derhal iptal edilmeli” dedi.

"BU REZALETİ KABUL EDEMEYİZ

Çakırözer TBMM’de yaptığı konuşmada şunları söyledi: “AKP iktidarının bakanı, vekili ve valisinin kurup yönettiği Türk Dünyası Vakfı ‘göç müzesi’ yapacağız diye Eskişehir’imizin en değerli bölgesinde arazi tahsisi yaptırdılar.  Binasını Eskişehir’imizin gururu ETİ şirketine yaptırdılar. Müze levhasını astılar ama 10 yılda açmayı beceremediler. Ortaya çıktı ki Kültür Bakanlığı’nın bu müzeden haberi dahi yok. Şimdi çıkmış o müze binasını TÜGVA’ya tahsis etmişler. Adını da ‘TÜGVA Kıraathanesi’ koyup yeni levha asmışlar. Bu rezaleti kabul edemeyiz. Eskişehir’imizin her santimetrekaresi kıymetlidir. Birilerinin keyfi istiyor diye saray avanesine peşkeş çekilemez. Vakıfların denetiminden sorumlu kültür bakanı çıkıp hesap vermelidir! Bu müze için ne kadar kamu kaynağı harcandı, neden açılmadı? Kıraathaneye çevrilmesine kim nasıl onay verdi? Bu vakfın hesapları denetlenmeli ve bu tahsis derhal iptal edilmeli.”

BU YANLIŞ KARARDAN DÖNÜLMELİ

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, ETİ Şehir ve Göç Müzesi tabelasının indirilerek yerine TÜGVA Kıraathanesi tabelasının asılmasıyla ilgili TBMM Genel Kurulu’nda söz aldı. Süllü, konuşmasında, “Türk Dünyası Vakfı Eskişehir kamuoyunu acilen aydınlatmalı ve bu yanlış karardan dönülmelidir” dedi.

Eskişehir'de vatandaş kaldırıma atılan çöplerden mağdur Eskişehir'de vatandaş kaldırıma atılan çöplerden mağdur

Jale Nur Süllü, 2015 yılında temeli atılan ve aradan geçen dokuz yılda müzenin hizmete açılmadığını ifade ederek, “Şehrimiz Eskişehir, Balkanlar’dan, Kafkaslar’dan, Rumeli’den şehrimize göç eden hemşehrilerimizle zenginlik kazanmıştır. Bu zenginliği gelecek kuşaklara aktarmak üzere, şehrimizde 2015 yılında, Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait arsa üzerine ETİ Şirketler Grubu'nun sponsorluğunda Eti Şehir ve Göç Müzesi temeli atılmış ama yıllardır müze açılamamıştır” dedi.

VAKFIN AÇIKLAMA YAPMASINI BEKLİYORUZ

Süllü, konuşmasını, “Geçtiğimiz hafta sonu bu müzenin tabelasının indirilerek TÜGVA Kıraathanesi tabelası asılması Eskişehir kamuoyunu son derece tedirgin etmiştir. Acilen Türk Dünyası Vakfı’nın açıklama yapmasını bekliyoruz. Eskişehirliler olarak, kimse bizden bu konuda sessiz kalmamızı beklemesin. Acilen TÜGVA Kıraathane tabelası indirilmeli ve bu yanlış karardan dönülerek müze tabelası asılmalıdır” diyerek tamamladı.

Kaynak: Haber Merkezi