ESNAF ÇIKMAZDA

Videoyu Aç ESNAF ÇIKMAZDA
A
a

Esnafın koronavirüs salgınından ekonomik olarak etkilendiğini söyleyen Eskişehir Ticaret Odası Meclis Üyesi Mehmet Kerenciler, “Biz para istemiyoruz devletten. Sadece üç aylığına ödemelerimiz ertelensin” dedi.

Yeni tip koronavirüs vatandaşların sağlığını etkilediği kadar esnafı da ekonomik olarak çıkmaza soktu. Pazar gününden bu yana satış yapamadıklarını söyleyen Hamamyolu Esnaf Sorumlu Başkanı Akın Yüksel, virüsten ekonomik anlamda ciddi boyutta etkilendiklerini belirtti.
SIKINTI ÇOK BÜYÜK
Ödemelerini yapamadıklarını anlatan Yüksel, “Bizim kiralarımız, ödemelerimiz, elektrik, su, doğalgaz hepsi durmuş durumda. Şu an çarşıda en az kira 7 bin ile 20 bin arasında değişiyor. OHAL’inizi kendiniz yapın deniyor ama nasıl yapalım? Durmadan devam eden ödemelerimiz var. Çek, senet bunların hepsi üst üste biriktiği zaman öteleme, erteleme de çözüm değil. Günlük çalışan insanlar ne yapsın? Sıkıntı çok büyük. Kredi paketi açıklandı. Birçok arkadaşımızın çeki yazıldı. Biz zaten pazar gününden bu yana iş yapamıyoruz. Topladığımız para ile sadece ekmek ve su alabiliriz. Biz mecbur dükkânları açmak zorundayız, dışarı çıkmak zorundayız. Devlet yetkilileri esnafı da düşünsün. Biz ne yiyelim ne içelim. En azından 10 gün sokağa çıkma yasağı gelsin. Ramazana kadar bu sorun çözülsün” diye konuştu.
ÖDEMELER ERTELENSİN
Esnafın çıkmazda olduğuna dikkat çeken Mehmet Kerenciler ise, “Şu anda OHAL’inizi kendiniz yaratın diyorlar. Yaratacağız da bizim çekimiz, senedimiz, banka, sigorta, vergi ödemelerimiz var. Nisan ayından itibaren ötelenecek deniyor ama biz bu ay da ödemeyeceğiz. Dükkânlarımızı açmak zorundayız. Hiç bir mülk sahibi arayıp kiranızı bu ay ödemeyin demedi. Ben dükkânı açıyorum ama yanımdakiler de işsiz kalmasın istiyorum. Üç ay çeklerin, senetlerin, banka kredileri ve kredi kartlarının ödemeleri durdurulsun. Biz devletten para istemiyoruz. Bizim üç aylığına ödemelerimiz ertelensin” şeklinde konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi