Esogü Rektörü Prof. Dr. Şenocak’In 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı

Videoyu Aç Esogü Rektörü Prof. Dr. Şenocak’In 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı
A
a

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak'ın 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı.
Şenocak, mesajında, "Birleşmiş Milletler tarafından 71 yıl önce bugün kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, insan hak ve hürriyetleri noktasında çağdaş dünyanın ortak paydasıdır. Ancak bu beyanname, uluslararası boyutlarda kabul edilmesine rağmen, yeryüzünde yaşayan tüm insanların insan onuruna yaraşır bir hayat sürmesi, hâlâ tüm ülkelerin ortak meselesidir. Bugün dünyanın pek çok köşesinde, en temel haklar olan beslenme, barınma ve tıbbi bakım haklarından, hatta en temel hak olan yaşam hakkından mahrum insanların olduğunu bilmek, vicdanları yaralamaktadır. İnsan haklarının dünyanın her yerinde gözetilmesi noktasındaki sorumluluk, dünya devletlerinde, uluslararası kurum ve kuruluşlarda olsa da sivil toplum kuruluşlarından medyaya kadar pek çok toplumsal aktörün üzerine düşen vazifeler vardır. 21. yüzyılda bugün hâlâ milyarlarca insanın temiz suya dahi erişiminin olmaması, tüm insanlığın ortak sorunu olup çözüm noktasında her bireyin kendi üzerine düşeni yapması gerekmektedir.
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni ilk imzalayanlar arasında yer alan ülkemiz, her türlü ayrımcılığın hukuki düzlemde engellendiği, insan hak ve hürriyetlerinin anayasal güvence altında olduğu bir hukuk devletidir. Ancak kâğıt üzerindeki tüm anlaşmaların, kural ve kaidelerin ötesinde, atalarımızdan devraldığımız engin kültür, farklılıkları değer olarak gören, yaratılanı yaratandan ötürü seven, zayıfın ve muhtacın her zaman yanında olmayı salık veren bir kültürdür. Bu kültürün değerlerine sımsıkı sarıldığımız sürece, müreffeh ve adil bir toplum inşa etmemiz mümkündür. Tüm milletlerin din, dil, ırk, cinsiyet gözetmeksizin evrensel bir duruşla insan hak ve hürriyetlerini savunduğu, herkesin eşit olanaklara sahip olduğu bir dünya hepimizin arzusudur. Bu vesileyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, milletimize ve tüm insanlığa barış, huzur ve adaletin hâkim olduğu bir gelecek diliyorum." diye belirtti.
Kaynak : Eskişehir Haberleri - İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi