FATURA HALKA KESİLDİ

Videoyu Aç FATURA HALKA KESİLDİ
A
a

Birçok sendika ve sivil toplum kuruluşunun katılımı ile oluşturulan Sağlık ve Emek Platformu tarafından Adalar’da basın açıklaması düzenlendi. Platform adına konuşan Erdal Akyazı, hükümetin salgının daha da derinleştirdiği ekonomik krizin faturasını da keseceği “acı reçetelerle” halkın omuzlarına yıkacağını söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Düzenlenen basın açıklamasında pandemi sürecinde gerekli tedbirlerin alınmadığı vurgulandı. Açıklamaya Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt da katıldı. Sağlık ve Emek Platformu adına açıklama yapan Kristal İş Üyesi Erdal Akyazı, “Sahte bir salgınla mücadele başarısı öyküsü yaratılmak istense de ne yazık ki artık her gün daha fazlasıyla duyduğumuz hastalık ve ölüm haberleri kimsede bu masallara inanacak kadar iyi niyet bırakmadı. Geçtiğimiz günlerde bir patron örgütü olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin başkanı patronlara adeta bir müjde duyurdu. İşçiler için karantina süresinin 7 güne düşürüldüğünü söyledi. Çarklar dönmeye devam etsin diye tüm koruma tedbirlerinden azade tutulan işçiler, hiçbir bilimsel veriye dayanmayan bu kararla da bir kere daha kaderlerine terk edildiler” ifadelerini kullandı.  
HALKIN OMUZLARINA YÜKLENECEK
Hükümetin salgının daha da derinleştirdiği ekonomik krizin faturasını da keseceği “acı reçetelerle” halkın omuzlarına yıkacağını dile getiren Akyazı, “Biz emekçiler, acı reçete denen şeyin; artan vergiler, yükselen faturalar, eğitim ve sağlıkta katkı payı adı altında kesilen yüksek ücretler, düşük maaş zamları olduğunu tecrübelerimizden biliyoruz. İçinde bulunduğumuz Aralık ayında 2021 yılı için tüm çalışanların taban ücreti olan asgari ücret belirlenecektir. Ve acı reçetenin ilk acı ilacının da asgari ücrete düşük zam olacağını tahmin etmek için kâhin olmaya gerek yok. Asgari ücrete yapılan zam oranı, bütün diğer ücret zamlarına, bireysel ya da toplu sözleşme zamlarına,  emekli maaşlarına emsal oluşturmaktadır. Dolayısıyla Türkiye’de asgari ücret sadece bu ücret karşılığında çalışanları değil,  emeği ile geçim mücadelesi veren herkesi yakından ilgilendirmektedir” şeklinde konuştu.  
ÇALIŞMA SÜRELERİ KISALTILSIN
Adını ‘Sağlık ve Emek Platformu’ koydukları platformu yeni büyütmek istediklerini ifade eden Akyazı, taleplerini şöyle sıraladı: “Salgınla mücadeleye yönelik en az 21 gün tam kapanma ile bu sürecin sonrası için bulaş riskini en aza indirecek şekilde çalışma/yaşam alanlarının doğal havalandırma ve birim alanda en az sayıda çalışan olacak şekilde düzenlenmesi gibi önlemler için kullanılmasını talep ediyoruz. Tüm işçi ve emekçiler için sosyal ve ekonomik destekler talep ediyoruz. Özellikle hastalığı yenmede çok önemli bir faktör olan aşıda tekelleşmeye son verilmesini, bulunan aşılarda patent uygulanmamasını ve aşı üretiminin toplum sağlığını koruyabilmek adına ihtiyacı karşılayacak düzeyde yapılması için gerekli adımların atılmasını, aşının ücretsiz olmasını talep ediyoruz. Kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin gibi uygulamalardan derhal vazgeçilmesini, işten atmaların yasaklanmasını ve ücretlerin tam ödenmesini talep ediyoruz.” ESRA ÜNLÜ
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi