Eskişehir’imizin en özgür parkı!

Kategori: Güncel - Tarih: 30 Mayıs 2022 20:31
Eskişehir’imizin en özgür parkı!

Türk Dünyası Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı, Dede Korkut Parkı’nda yaşanan yoga engeli konusunda açıklama yaptı. Olayda güvenlik görevlisinin yanlış bilgilendirme yaptığını vurgulayan Avcı, Dede Korkut’un Eskişehir’in en özgür parkı olduğunu söyledi.

Dede Korkut Parkı’nda CİMER’e şikayet edildikleri gerekçesiyle bir grubun yoga yapması engellenmiş, konu ülke gündemine taşınmıştı.Türk Dünyası Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı, konuyla ilgili Dede Korkut Parkı’nda açıklamalarda bulundu.
 İZİN ALMAK ZORUNDALAR
Siyasi kimliğiyle değil Türk Dünyası Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı olarak konuştuğunu vurgulayan Avcı, “Bu Dede Korkut Parkı Eskişehir’deki bütün diğer parklardan farklı olarak açık bir park. Bunun duvarı yok. Buraya dört köşeden insanlar rahatlıkla ulaşabilsinler diye duvarsız açık bir park. Burası her yaştan her cinsten Eskişehirli veya misafir vatandaşlarımızın rahatça gelip dinlenebildiği, spor yapabildiği bir alan. Dolayısıyla bütün bu tür kamusal alanlar için geçerli olan kuralların bazıları burada da geçerli ama buranın bir farkı var; burası gerçekten Eskişehir’in en özgür parkı. Burada fiziki mekan sınırlaması da yok, ulaşım bakımından, erişim bakımında. Ayrıca etkinlikler bakımından da herhangi bir sınırlama yok. Burada herkes istediği gibi istediği zaman spor yapabilir, dinlenebilir, başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde
müzik dinleyebilir, yoga yapabilir, doğum günü partisi yapabilir. Herhangi bir yasak bugüne kadar olmadı, bundan sonra da olmayacak” dedi.
İTİBAR ETMEYİN
“Sosyal medyada özellikle Eskişehir’de yoga yasaklandı türünden başlatılan, biraz da doğrusu sistematik bir dezenformasyon kampanyası olduğu izlenimini uyandıran dezenformasyona itibar edilmemesi için gerçekleri sizinle paylaşmak için bu basın açıklamasını yapıyoruz” diyen Avcı, şunlar söyledi: “Burada sadece bireysel olarak değil kurumsal olarak da her türlü faaliyet yürütülüyor, yürütülebilir. İster kamu kuruluşları olsun, ister sivil toplum kuruluşları olsun, ister ticari müesseseler olsun, organize çalışmalar yapmak istedikleri takdirde herhangi bir başka kamuya açık alanda olduğu gibi burada da bazı kurallara uyması gerekiyor. Bir faaliyet gerçekleştirmek isterlerse bize bilgi vermek ve hatta izin almak zorundalar.”

YASAK BÜYÜKŞEHİR’İN PARKLARINDA

Geçmişten günümüze Dede Korkut Parkı’nda yapılan etkinlikleri aktaran Avcı, nadir de olsa izin verilmeyen etkinlikleri de açıkladı. Avcı, siyasi parti ayırt etmeksizin bir tutum sergilendiğini, AK Parti’nin de parkta yapmak istediği bazı etkinliklere izin verilmediğini vurguladı. İsteyen kişilerin bireysel olarak küçük gruplar halinde parkta yoga yapabileceğini belirten Avcı, “Bir de yüksek volümlü müzik kullanılmasını uygun görmüyoruz. Onlar da uyuyorlar, bugüne kadar zorluk çıkaran kimse olmadı. Yoga yapmak isteyen insanlar niye Dede Korkut Parkı’nı tercih ediyorlar? Çünkü Eskişehir’de Dede Korkut Parkı dışında bu nitelikte yoga yapabilecekleri başka bir yer yok. Yasak. Nerede yasak? Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Parkı’nda ve Bilim Sanat Parkı’nda sadece yoga yapmak değil başka şeyler de yasak. Burada serbest olan bazı şeyler oralarda yasak. Eğer illa bir yasak uygulaması görmek isteyenler varsa onlara şimdi adresi söylüyorum; mesela Kent Park’ın girişinde bir duyuru var. Kent Park’ta piknik yapmak yasak, kabuklu yemiş yemek yasak, bisikletle girmek yasak, evcil hayvan gezdirmek yasak, bizim Millet Bahçesi’nde de Dede Korkut Parkı’nda da evcil hayvan gezdirmek yasak değil. Piknik yapmak yasak  değil. Bisikletle gezmek yasak değil. Çim üzerine örtü sermek yasak, nerede? Kent Park’ta ve Bilim Sanat Parkı’nda. Özellikle yoga ile ilgilenen arkadaşlar için önemli bir yasak çünkü çim üzerine bu parklarda
yaygı yaymaları yasak. Bugüne kadar yasak, yarın değişecek diye ümit ediyorum” şeklinde konuştu.
HİZMETİMİZ OLMUŞ OLACAK
“Dedikoduların, dezenformasyonun bir faydası da oldu” diyen Avcı, “Şimdi Büyükşehir Belediyesi 6 Haziran’da sportif faaliyetler başlatıyor parklarda. Herhalde oralarda da artık yaygı yaymak, yani yoga yapanların mat koymalarına izin verilecek ki oralarda da yoga yapılabilsin. O yasak buranın değil oraların yasağıydı. 6’sından veya yarından itibaren kalkarsa bu da yine Eskişehir’e bir hizmetimiz olarak doğrusu bizi sevindirir. Bakın bir yasak daha var; kamp sandalyesi kullanmak yasak Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Parkı’nda ve Bilim Sanat Parkı’nda. Altına da lütfen oturma banklarını kullanınız yazıyor. Yani nereye oturacağına varana kadar tarif ediliyor” dedi.
YANLIŞ BİLGİLENDİRME YAPILMIŞ
Olayın görüntülerinde güvenlik görevlisinin CİMER’e şikayet edildiğini söylediği hatırlatılan Avcı, “CİMER’e bir vatandaş şikayet dilekçesi yazmış. Bu şikayet dilekçesini CİMER ilgili kurum olarak Valiliğe göndermiş. Valilik de bize göndermiş. Biz de oraya ‘Bizce bir sorun yok’ diye cevap vermişiz. O gün burada çalışan bir arkadaşımız burada CİMER’e şikayet var diye söylendiği için kendisine o herhalde yanlış anlamış. Çimlere basmak… Katiyen öyle bir şeyimiz yok. Bu yanlış bir bilgilendirme. Konuşma görüntülenmiş kamerayla. Burada bir yasak olduğuna dair bir senaryo oluşturulmak istenmiş. Türk Dünyası Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı olarak size diyorum ki çimlere basmak da yasak değil, yoga yapmak da yasak değil” yanıtını verdi.


 

https://www.sonhaber.com.tr/haberprint/eskisehir-imizin-en-ozgur-parki--213422.html