SORGULAYAN GENÇLER YETİŞTİRMELİYİZ

Kategori: Güncel - Tarih: 17 Ekim 2019 18:15
SORGULAYAN GENÇLER YETİŞTİRMELİYİZ

Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı, “Üniversitenin, fiziki kapasitenin çok ötesinde ülkelerin beyinleri olduğunu unutmamak gerekir. Ülke için yapılacak en önemli şey, aklı hür, vicdanlı, vatan derdi olan, donanımlı ve sorgulayan gençler yetiştirmektir” dedi.

Anadolu Üniversitesinin (AÜ), Yunus Emre Yerleşkesindeki Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen 2019-2020 akademik yıl açılış töreninde ilk ders, Arıncı tarafından ‘Yüksek Eğitimde Güncel Gelişmeler ve Türkiye’ konusunda verildi.
ÜLKELERİN BEYİNLERİ
Arıncı, AÜ’nün ikinci üniversite programı kapsamında sosyoloji bölümünü bitirdiğini, kendisinin de bu üniversitenin bir ferdi olduğunu söyledi. Arıncı, Türkiye’nin eğitim alanında her zaman hassasiyet gösterdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Dünyada olduğu gibi 2000'li yıllarda ülkemizde de yükseköğretimin dönüşüm süreci hızla başlamış ve yükseköğretim alanı sürekli genişlemiş, öğrenci yapısı çeşitlenmiş, vakıf üniversitelerinin sayısı artmıştır. Türk yükseköğretim sistemi 8 milyona dayanan öğrenci sayısı ve 207 yükseköğretim kurumuyla sayısal büyüme açısından belli bir düzeye ulaşmıştır. Çeşitlenen, farklılaşan ve sayıları artan yükseköğretim kurumları için artık nitelik üzerine odaklanma vaktidir. Üniversitenin, fiziki kapasitenin çok ötesinde ülkelerin beyinleri olduğunu unutmamak gerekir. Ülke için yapılacak en önemli şey, aklı hür, vicdanlı, vatan derdi olan, donanımlı ve sorgulayan gençler yetiştirmektir.”
BİZİM GELECEĞİMİZSİNİZ
AÜ Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı da, “Öğrencilerimizi hiçbir siyasi saplantıya bulaştırmadan, yalnızca devletine, milletine bağlı şekilde, hiçbir kişi ve gruba bırakmadan yeniden ailelerine göndermek asıl amacımızdır. Bu doğrultuda gerekli çalışmaları yapıyoruz” dedi. Öğrencilere seslenen Çomaklı, “Siz bizim geleceğimizsiniz. Hiçbir şekilde devlet aleyhine eylem yapmış kişiler olarak bulunmanızı istemiyoruz çünkü kendi neslimizi size teslim edeceğiz. Sizin bizden daha iyi olmanız gerekiyor” ifadelerini kullandı. AA

https://www.sonhaber.com.tr/haberprint/sorgulayan-gencler-yetistirmeliyiz-110701.html