Herkes sahip çıkmalı!

Videoyu Aç Herkes sahip çıkmalı!
A
a

Kadın erkek eşitliğini savunan İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediklerini söyleyen Avukat Ezgi Akyıl Dumlu, “Toplumun her kesimini İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya, kadınları şiddetin her türünden korumaya, ayrımcılıktan uzak eşit yurttaşlar olarak yaşamak için mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Kadın Dayanışması’na üye kadınlar, Hamamyolu’nda bulunan Kelebekler Anıtı önünde basın açıklaması yaptı. Çocuğun cinsel istismarı suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun 103. maddesi ile ilgili faillere af girişiminin tekrar gündeme getirildiğini hatırlatan Avukat Ezgi Akyıl Dumlu, “Çocuk istismarcılarına af çıkarılması gündemde tutuldukça çocuklar evlilik yoluyla bir istismarlar silsilesine maruz bırakılmaktadır. Evlilik içinde çocuğun duygusal, ekonomik, fiziksel istismarı görünmez ve meşru kılınmaktadır. Lanzarote Sözleşmesi uygulama yükümlülüğüne rağmen cinsel istismar faillerini affetmeye çalışan siyasal iktidar, İstanbul Sözleşmesinden de çekilme kararı almıştır. Kadınları şiddetin her türünden korumak, ev içi şiddetle mücadele etmek, toplumsal cinsiyeti her alanda uygulamak için İstanbul Sözleşmesi’ni kadınlar için yaşamsal değerdedir, son derece önemli bir uluslararası belgedir. Buradan bir kez daha haykırıyoruz; kadın ve çocukların şiddetten ve istismardan korunmasını, şiddetin soruşturulmasını ve nihai olarak kadın erkek eşitliğini amaçlayan İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” diye konuştu.
Büyük Mitinge Davet
19 Haziran’da İstanbul Bakırköy’de yapılacak büyük mitinge katılım çağrısı yapan Dumlu, “Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin hukuk dışı kararı 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe girecek. Şu andan başlayarak 1 Temmuz’a kadar, toplumun her kesimini İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya, böylelikle kadınları şiddetin her türünden korumaya, ayrımcılıktan uzak eşit yurttaşlar olarak yaşamak için mücadele etmeye çağırıyoruz. Eskişehir’den bir kez daha haykırıyoruz: Kadın ve çocukların şiddetten ve istismardan korunmasını, şiddetin soruşturulmasını ve nihai olarak kadın erkek eşitliğini amaçlayan İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz” şeklinde konuştu. Meltem Karakaş Kaya
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi