İSTİKBAL GÖKLERDE

Videoyu Aç İSTİKBAL GÖKLERDE
A
a

Sivrihisar Hava Gösteri 2019 etkinliğine katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Sivil havacılık, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İstikbal göklerdedir’ dediği gibi önem arz ediyor” dedi. Pakdemirli, Türk havacılığına destek vermek amacıyla uçuş yaptı.


Pakdemirli, Sivrihisar’da 4’üncüsü düzenlenen ‘Sivrihisar Hava Gösterileri 2019’ etkinliğinin açılışında yaptığı konuşmada, sivil havacılığın önemine işaret etti.
DESTEKLEMELİYİZ
Türkiye’nin havacılık alanında daha iyi yerlerde olması gerektiğini belirten Pakdemirli, “Her zaman sivil havacılığın gelişmesine, daha iyi yerlere gelmesine destek vermemiz lazım. Aslında bu hobi pahalı bir hobi gibi gözükmekle beraber, bir araba fiyatından ucuza uçak almak, uçurmak, temin etmek mümkün. Sadece bu işleri ülkemizde biraz daha kolaylaştırmamız lazım. Sadece bu işlere biraz da imkan vermemiz lazım” diye konuştu. Bakan Pakdemirli, “Yaklaşık 35 yıldır sivil havacılığın içindeyim. Uçak sayısına bakıyorum, Amerika’nın 20’de 1’i bile değiliz. Tahmin ediyorum 500-600 uçağımız var bu alanda. Bu uçakların sayısını artırmamız lazım. Bugün silahlı insansız hava aracını yapabilen bir ülkeysek, bunun ana sebeplerinden biri işte burada görmüş olduğunuz model uçaklardır” ifadelerini kullandı. 
GELİŞMELER UZAYDA
Pakdemirli kendisinin de pilot olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Sivil havacılığa erken yaşta başladım. Önce model uçaklar uçurdum. Paraşütçülük, pilotluk yapan bir kardeşinizim. Sivil havacılık, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İstikbal göklerdedir’ dediği gibi önem arz ediyor. Bugün gelişmelerin, ilerlemelerin havada ve uzayda olduğunu görüyorsunuz. Önümüzdeki 25 yıl içinde pilot ihtiyacı 4 misli artacak. Şu anda pilot okullarımızdan yeterli derecede pilot mezun olmuyor. Pilotluk dünyanın en güzel mesleklerinden bir tanesidir. Benim 4 erkek evladım var. Eğer arzu ederlerse 4 çocuğumun da pilot olmasını isterim. Meslek olarak yapıp yapmamaları kendilerinin bileceği iş ama altın bir bilezik olduğunu bilmelerini istiyorum.”
UÇUŞ YAPTI
Bakan Pakdemirli, 4’üncüsü düzenlenen ‘Sivrihisar Hava Gösteri 2019’ etkinliğinde pilotluğunu Lee Proudfoot’un yaptığı Ferocious Frankie isimli P-51D Mustang model özel gösteri uçağıyla Türk havacılığına destek vermek amacıyla uçuş yaptı. Pakdemirli, etkinliği yürüten Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi yetkililerinden bilgi aldıktan sonra, 2 gün sürecek programda gösteri yapacak uçakları beraberindeki heyetle inceledi. Pilot babası merhum Ekrem Pakdemirli gibi kendisinin de pilot lisansı olan Bakan Pakdemirli, farkındalık oluşturmak ve havacılığı sevdirmek amacıyla katıldığı programda teklif edilen uçakla 15 dakika boyunca gökyüzünde kaldı. AA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi