KAYGILAR TEDBİRİN ÖNÜNE GEÇMESİN!

Videoyu Aç KAYGILAR TEDBİRİN ÖNÜNE GEÇMESİN!
A
a

Psikiyatri Uzmanı Dr. Hülya Turgut, koronavirüs sonrası kaygıları artan halkımızın psikolojisini değerlendirerek önerilerde bulundu. Turgut, “Aşırı kaygı durumu bizim sağlıklı düşünmemizi ve bizim gerçek anlamda ciddi tedbirler almamızın önüne geçebilir” dedi.

Koronavirüs sebebiyle insanların kaygılanmasının çok normal olduğunu vurgulayan Turgut, “Çin’de başlayıp tüm dünyaya yayılan böyle salgın bir hastalıkta esasen baktığımız zaman insanların psikolojilerinin etkilenmesi, kaygı yaşamaları aslında çok olağan, çok normal. Ancak  bunu dozunda yaşamak önemli. Yani olayın şiddetinin daha üstünde bir panik ya da kaygıya dönüşmemesi lazım” dedi.
TAKİP ETMEYİN
Aşırı kaygı durumunun sağlıklı düşünmeyi engelleyebileceğini ve tedbir almanın önüne geçebileceğini belirten Turgut, “Çok zorunlu değilse evden çıkmamakta fayda var. Evde kalındığı süre içerisinde sakinliği korumak, bu süre içerisinde de mümkün olduğunca ev içerisinde günlük rutinimize devam etmek ve eğer çok etkileniyorsak sürekli koronavirüs haberlerini takip etmemek, sanal ortamlardaki mevcut olan bilgi kirliliğini çok fazla takip etmemek, yetkililerin   verdiği bakanlığın açıkladığı resmi rakamları dikkate almakta fayda var” ifadelerini kullandı.
KORKMAYIN
“Yaşadığımız her belirtinin, her semptomun koronavirüs olmadığını da düşünmemiz gerekiyor” diyen Turgut, şöyle devam etti: “Çünkü psikolojik olarak bir şeyi ne kadar takip edersek bu belirtilerden etkilenir hale geliyoruz. Yaşadığımız her belirtide acaba korona mıyım diyerek endişemizi daha da arttırıyoruz. Zihnimizde yarattığımız kaygıların ya da endişelerin gerçek olmadığını, ancak gerçekliği resmi sonuçlarla takip edip Sağlık Bakanı’nın da verdiği bilgiler doğrultusunda bir değerlendirme yapmanın gerekliliği olduğunu mutlaka bilememiz gerekiyor.” HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi