Emek Mahallesi’ndeki seçim ofisi açılışında konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, yapılan yatırımları tek tek anlatarak, “Biz daha çok hizmete hazırız. Hizmet diye laf üretenlerle bizi kıyaslamayın. Lafla peynir gemisi yürümüyor” dedi.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un seçim ofisi Emek Mahallesi’nde açıldı. Yüzlerce vatandaşın doldurduğu alanda, kalabalığa seslenen CHP İl Başkanı Talat Yalaz, Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve AK Parti Milletvekili Nebi Hatipoğlu’nu sert bir dille eleştirdi. Odunpazarı’nın Kazım Kurt’tan önce ve sonra diye dönemlere ayrıldığını söyleyen Yalaz, “Kazım Başkan döneminde Emek Mahallesi adeta yeniden inşa edilmiştir. En çok hizmeti alan mahallelerimizden birisidir. Bu tür ithamları kabul edemeyiz. Kendisi bu mahallelere gelmediği için, bu mahalleleri bilmediği için, öncesini bilmediği için yanılıyor olabilir. Ona şunu demek istiyorum; bizim belediye başkanlarımız her zaman en ücra köşelere, en ücra sokaklara kadar her yere hizmet götürmüşlerdir. Eskişehir’de yaşayan herkesin her zaman yanında olmuşlardır. Peki, sen, bir tek mahalle bakkalından hayatında bir tek ekmek aldın mı? Hepsini geçtik, siz hiç kendi arabanızı kullandınız mı? Siz tramvaya binmeyi bilir misiniz, ESKART’ınız var mı? Halkın içinde, halkın yanında olmadan onların halinden anlamak mümkün değildir. Ülkenin geldiği duruma bakın; çok merak ediyorum bir kapıyı çaldıkları zaman nasıl oy istiyorlar? Bir kapıyı çalıyorlar orada bir emekli hemşerimiz var. Açlık sınırı 20 bin lira olmuş, yoksulluk sınırı 50 bin lira. Bu nasıl bir vicdansızlıktır? 10 bin lira emekli maaşıyla geçinmeye mahkum ediliyor emekli. Emekli hemşerimiz kapıyı yüzlerine çarpıyor. Asgari ücret 17 bin lira. Siz asgari ücretle geçinen bir hemşerimizden nasıl oy istiyorsunuz?” dedi.

BURALAR İŞİN EHLİNE EMANET

Ataç’tan esnafa çağrı: Eskişehir’i beraber yönetelim Ataç’tan esnafa çağrı: Eskişehir’i beraber yönetelim

İktidarın yoksullukla mücadele etmediğini belirten Yalaz, “Etmedikleri gibi bir zati yoksulluğu yarattılar ve onu yönetmeyi seçtiler. Bu zamana kadar maalesef bir nebze de olsa başarılı da oldular. Yoksulluğu yöneten değil yoksulluğu yok eden olmak lazım. Bizim mücadelemiz bunun içindir. AKP Belediye Başkan Adayı aynı zamanda AKP Milletvekilidir. Ona şunu tavsiye ediyorum; buralarda gezinmenize gerek yok. Buralar işinin ehillerine emanet. Onlar en iyi şekilde bu şehri yönetiyorlar. Gözünüz arkada kalmadan aracınıza binin Ankara’ya gidin. Gidin enflasyonu düşürün, su fiyatı nasıl ucuzlarmış onu görün. Elektrikten bahseden yok. Elektrik faturalarını ödeyebiliyor musunuz? Doğalgazdan bahseden yok… Faturalarını dahi ödeyemeyen halkın yanında olmak için ne yaptınız? Bunların cevabını vermesi lazım. bu şehirde mutlu, huzurlu ve gururlu bir şekilde yaşamak için Büyükşehir’de Ayşe Ünlüce başkana, Odunpazarı’nda Kazım Kurt başkana, Tepebaşı’nda Ahmet Ataç başkana, kırsal ilçelerimizde belediye başkan adaylarımıza oy verecek misiniz? Bu iş burada biter. Hepimize hayırlı olsun diyorum. Tek yapmanız gereken bu coşkuyu Eskişehir’in sokaklarına yaymaktır.  Hep birlikte kazanacağız, kazanacağız, kazanacağız” şeklinde konuştu.

KAYBOLDU HABERİ GELEBİLİR

Seçim ofislerinin önemine dikkat çeken Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, “Bugün her yerden büyük bir kalabalık bu ofisin kutlamasını yapıyor. Herhalde başka bir yere gitti arkadaşımız Emek Mahallesi diye. Eğer burada bir şey yapılmasa Emek Mahallesi’nde 80 bin kişi yaşar mı arkadaşlar? İnsafınıza şaşayım ben sizin. Siz demek ki hiçbir şey görmemişsiniz. Yakında sokakta kaybolduğu haberleri de gelebilir. Onun için hiç merak etmeyin siz; bizler varız. Kazım Kurt var, Ayşe başkan var, Ahmet başkan var… Yıllardır emek vererek bu şehri bu hale getirdik. Başta Yılmaz Hocamız olmak üzere, 25 yıl bu şehre AKP’yi sokmadı. Onu buradan birlikte alkışlayalım. Yılmaz Başkanım veda etti ama o hep bizimle beraber olacak. Yerine bir kadın adayı atadı. Ayşe Ünlüce… Büyük kurtarıcının 1923’te kurduğu bu cumhuriyet, 100’üncü yılını tamamladı. Bu 100’üncü yılda Eskişehir’e kadın aday o kadar yakışacak ki hep birlikte sahip çıkacağız. Aranızda bulunmaktan çok büyük mutluluk duydum. Bütün Türkiye Eskişehir gibi olsun” ifadelerini kullandı.

TRANSFERCİLERE TESLİM ETMEYİN

Eskişehir’de doğup büyüdüğünü anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Bugün Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, dünyanın bütün uluslararası kuruluşlarından reytingi en yüksek şehir olarak çıkıyor. Atatrük’ün sağ olsaydı ‘Eskişehir benim şehrim’ diyebileceği bir şehir olarak ödüller alıyor. Bu ödüller sanmayın ki bana veriliyor, bu ödüller size veriliyor. Eskişehir’de sizlerin oylarıyla İYİ Parti’nin adayı diye verdiğiniz oyları aldıktan sonra gidip 3 milyar 300 milyon kredinin kullanıldığı rivayet edilen bir transferle AKP’ye geçen arkadaşımızın resimleri var. Miting yapıyor orada köşede bir yerde. Eskişehir’i sakın yabanlara, sakın transfercilere, sakın para babası, parasıyla dünyayı satın alabileceğini düşünenlere teslim etmeyin. Teslim ederseniz, benim ve arkadaşlarımın 25 yıldır vermiş olduğu emekler haram olsun derim. Benim arkadaşlarım burada sizlere hizmet edecekler. 2 arkadaşım bizim misyonu devam ettirecek, Kazım ve Ahmet. Odunpazarı sizin, Tepebaşı sizin. İlçe belediyelerinin Allah kısmet ederse belki 2 tanesi hariç olabilir bir ihtimal, onun dışındaki bütün ilçe belediyelerimizi biz alacağız. Ben size elveda etmeden evvel, kime bırakacaksın dediler, arkamda duruyor işte, filinta gibi Eskişehir’in kızı; Ayşe Ünlüce. Ayşe Ünlüce, Eskişehir’in çiftçi kızlarından, köylüsünden. Sakın onlara teslim etmeyin bu şehri. Bana söz veriyor musunuz?” dedi.

YATIRIMLARI TEK TEK ANLATTI

Hatipoğlu’nun eleştirilerini yanıtlayan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Dün burada bazıları bazı konuşmalar yapmış. Demişler ki; Emek Mahallesi’ne hiç hizmet gelmedi. Ben de düşündüm, burada tramvayı görünce kendini Viyana’da zannetti herhalde ki anlamamış burasının Emek Mahallesi olduğunu. Burada bu tramvay, herhalde hizmet değil. Emek Mahallesi’nde Odunpazarı Belediyesi olarak biz neler yaptık, bir değerlendirin. Emek Mahallesi’nde Halk Merkezi açtık. 2’nci bir halk merkezi açmışız. Bunların tabii kitapla, kütüphaneyle alakası olmadığı için Fakir Baykurt Kütüphanesi’ni görmemişler. Amigo Orhan Halk Kütüphanesi’ni de görmemişler. Haci Zeynep Eldem Gündüz Bakımevi ve Kreşi’ni açmışız, bu yoldan yürümedikleri için görmemişler. Gençlik merkezi açmışız. Onların bu işi anlama şansı yok. Pazarın önünde Nar Tanem Oyunevi var. Pazara gidenler görmüştür, bu arkadaşlar pazardan değil marketten alışveriş ettiği için bilmiyorlar onu. Zümrüt Parkı diye bir yer var. Orayı da bilmez bunlar. Zümrüt Parkı’nda imece alanı yarattık. İmece alanında kadınlarımız ekmek pişiriyor. Bu iktidarın sayesinde 210 gram ekmek 8 lira. Bizim Büyükşehir Belediyesi’yle yapmış olduğumuz Halk Ekmek 230 gram 5 buçuk lira. Ona rağmen kadınlarımız imece evinde yufka, pide, ekmek yapıyor. Hanımevi diye bir yer açtık. Sadece hanımlar geliyor, sosyalleşiyorlar. Pazara ücretsiz servis koymuşuz. Basketbol sahasını yenilemişiz. Hüseyin Uluçeşme, Recep Çetin, Kızılırmak, Şehir Emre Günalay Parkı’nı yapmışız. Bunlar hizmet değil mi? Bunlar hizmet değilse, hizmet nedir?” şeklinde konuştu.

LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMÜYOR

AK Parti hükümetinin hizmet anlayışından bahseden Kurt, “Alpu Yolu’nu yapmak hizmettir, 7 yıldır 20 kilometre yol yapamadılar. Bu arkadaşlar iktidarda, bu arkadaşlar o yolu yaptırırsa hizmet olur. Eğer belediyeyi kazandıkları zaman Alpu Yolu gibi hizmet yapacaklarsa vay haline Eskişehir’in. Peki, Sarıcakaya Yolu, Seyitgazi Yolu oldu mu? Emek Mahallesi’nde lise var mı? Bu partinin Eskişehir Milletvekili, Milli Eğitim Bakanlığı yaptı. Emek Mahallesi’ne liseyi yapmayan Bakan, Emek Mahallesi’ndeki hizmetten bahsediyor. Bunların Eskişehir’e hiçbir hizmeti yapmayacağını Sayın Cumhurbaşkanı Hatay’da söyledi. Dedi ki; merkezi hükümetle uyumlu belediye seçmezseniz başınıza bu gelir. Böyle bir insanlık var mı? Dedik ki; herhalde yanlışlıkla söyledi. Dün Zonguldak’ta bir daha söyledi. Eskişehir’dekiler 25 yıldır bu iktidara oy vermedik ama hiç bir hizmetten de geri kalmadık. Her şeyimiz var. Her şeyimizi yaptık. Sosyal demokrat belediyeciliği, halkçı belediyeciliği, yoksula dokunan belediyeciliği yaptık. Şimdi Yılmaz Hocamın devrettiği bu belediyecilik anlayışını Büyükşehir’de Ayşe Ünlüce ile devam ettireceğiz. Odunpazarı’nda izin verirseniz Kazım Kurt’la, Tepebaşı’nda Ahmet Ataç’la devam ettireceğiz daha çok iş yapmak için, daha çok hizmet yapmak için biz yeniden adayız. 20 yıldır yapılmayan Sanayi Çarşısı’nın dönüşümün sorumlusu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır. Yani Adalet ve Kalkınma Partisi’dir Gündoğdu Mahallesi’nin dönüşümünün yapılmaması bunların hizmet anlayışını ortaya koyar. Biz yapmaya hazırız. Bunu hizmet diye laf üretenlerle bizi kıyaslamayın. Lafla peynir gemisi yürümüyor” ifadelerini kullandı.

SUCUKLA CACIKLA BELEDİYECİLİK OLMAZ

Emek Mahallesi’nde oturan Sivrihisarlılara seslenen Kurt, “Sivrihisar’da Habil Dökmeci’yi seçin ki Sivirihisar’a hizmet nasıl yapılırmış görün. Sucuk Festivali’yle hizmet olmaz. Sucukla, cacıkla belediyecilik olmaz. Belediyecilik gerçek anlamıyla hizmetle olur. Şimdi Tepebaşı’nda Ahmet abi onu halledecek. Sosis yapacak. Biz Eskişehir’in bütün ilçelerini almaya niyetliyiz. Çünkü merkezde yapılan hizmet Beylikova’da niye olmasın? Beylikova’da şimdiye kadar olmamış, bundan sonra olacak. Çifteler’de Zehra Başkanı mutlaka seçmeliyiz. Seçmeliyiz ki iki dönemdir uğradığımız haksızlığı ortadan kaldıralım. İnönü, İsmet Paşa’nın kurtardığı ilçe. İnönü’de 1 Nisan kutlamalarına gittiğimiz zaman 10 yıldır ben ağlıyorum. AKP’li bir belediye başkanına İnönü yakışmıyor. İnönü’yü mutlaka CHP’li yapmalıyız. Diğerleri zaten bizim. Bu sefer Sarıcakaya’yı, Mihalgazi’yi de istiyoruz. Başka türlü bunlara ders verme şansımız kalmayacak. Öyle bir ders verelim ki Eskişehir Ahmet abinin dediği gibi o haritadaki kıpkırmızı halini herkesten önce alsın. Emek Mahallesi’nde çok ciddi bir oy patlaması beklediğimi vurgulayarak saygılar sunuyorum” diye konuştu.

İKTİDARA DERS VERİN

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce, bir kadın olarak Atatürk sevdalısı Eskişehir’in karşısında olmaktan gurur duyduğunu söyledi. Ünlüce, “Eskişehir’i, Odunpazarı’nı, Tepebaşı’nı, ilçelerimizi geleceğe hazırlayacak kadro burada. Bize dediler ki; Günyüzü’nü kazanamazsınız diye, ben diyorum ki Günyüzü’nü kazanacağız. Diğer ilçeleri zaten kazanacağımıza eminiz. 1 Nisan’dan itibaren Yılmaz Hocamızın vizyonuyla bu şehre hizmet etmeye devam edeceğiz. Gittikçe fakirleşiyoruz, yoksullaşıyoruz. Bu ülkede hoyrat, pervasız, görgüsüz bir zenginlik yükseliyor. Bir taraftan da derin yoksulluk yükseliyor. Artık orta direk azalıyor. Bakalım rakamlara; emekliler 10 bin lira alıyor, asgari ücret 17 bin lira. Yoksulluk sınırına bakın 50 bin lira. Emekliler nasıl geçiniyor? Bu zulüm değil mi, bu haksızlık değil mi? biz bu yerel seçimde inanıyorum ki bizleri seçeceksiniz. Bizleri seçerken de iktidara bir ders vereceksiniz.  Bana oy veremeyene hizmet götürmem, benimle aynı partiden belediyeleri seç diyen iktidara hayır biz hizmet aldık, neyimiz eksikti, bakın Emek’te tramvayımız geldi, burası gelişti ve güzelleşti demek için de oy kullanacağız arkadaşlar. Sosyal belediyeciliği bu dönem en iyi gösteren belediyelerden birisiyiz. Ülkenin başına gelmeyen kalmadı ama belediyelerimiz dimdik, hem yatırımlarına devam etti hem de sosyal yardımlarına devam etti. Fakirlik gittikçe o kadar derinleşiyor ki belediyeler bütçelerinin büyük bir bölümünü yatırımdan ziyade sosyal yardımlara ayırmak zorunda kalıyor. Bu seçimde buna da hayır diyeceğiz ve CHP’ye oy vereceğiz. Ben diyorum ki; Büyükşehir’de Ayşe Ünlüce’yle, Odunpazarı’nda Kazım Kurt’la, Tepebaşı’nda Ahmet Ataç’la ve 11 ilçe belediye başkan adayımızla hep birlikte, daha ileriye diyorum” ifadelerini kullandı.

Muhabir: M. ANIL AKSOY