Kurdaki artış hizmeti vurdu

Videoyu Aç Kurdaki artış hizmeti vurdu
A
a

TBMM’de konuşan CHP Milletvekili Utku Çakırözer, kurdaki artış nedeniyle Eskişehir ve diğer Cumhuriyet Halk Partili büyükşehir belediyelerinin kullandıkları yabancı kredilerde kur farkı nedeniyle toplam 21 milyar liralık kaybın olduğunu açıkladı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa’dan aldığı kredilerin Türk lirası karşılıklarının nasıl arttığını milletvekillerine tablo ile gösteren Çakırözer, “3,3 milyon dolar ve 2,4 milyon euro borç ödediler. 15 Aralık’ta da 811 bin dolar ödeyecekler. Bu ödemeler için bir ay önce 1 Kasım tarihinde, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen 66 milyon 137 bin lira ayırmıştı. Ama otuz gün sonra, iste bugün, bu borcun toplamı 92 milyon 229 bin liraya yükseldi. Sadece 30 günde kur farkı nedeniyle Eskişehirlilerin bütçesinden 26 milyon lira çalındı” diye konuştu.
21 MİLYAR ZARARI
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni aldığı 40 milyon euro diğer kredi için de dört ayda tam 200 milyon liralık kur zararı oluştuğuna dikkat çeken Çakırözer, “Yani Eskişehir Büyükşehir Belediyemizdeki 5 bin çalışanımızın 2022 yılında alacakları maaşlarının toplamı kadar bütçemiz daha simdiden eridi” dedi. Çakırözer kur farkı nedeniyle Istanbul, Ankara, Izmir, Eskişehir’in de aralarında bulunduğu büyükşehir belediyelerinin toplam 21 milyar lira kaybının olduğunu belirtti.
YATIRIM DURDU
Çakırözer ilçe belediyelerinin de kurdaki artış nedeniyle zorluk yasadığını belirterek sunları söyledi: “Eskişehir'de Odunpazarı, Tepebaşı Belediyelerimiz 2022 bütçelerini hazırlamıştı. 450-460 milyon lira yaklaşık 57 milyon dolara denk düşüyordu. Daha yıl başlamadan 32 milyon dolara düştü bütçeleri. Kur artınca her şeyin fiyatı artıyor, yatırımlar durdu. Belediye başkanlarımız sabah bakıyor borcu artmış.”
HAZİNE KARŞILASIN
Çakırözer TBMM’deki konuşmasında belediyelerin kur farkından doğan zararının hazine tarafından karşılanması çağrısında bulunarak, şunları söyledi: “Sarayın beceriksizliğinin bedelini halkımıza ödetemezsiniz. CHP'lisi olsun, AK Partilisi olsun belediyelerin kur farkı kaynaklı zararları hazine tarafından karşılanmalıdır, prim ve vergi borcu gibi ödemeleri silinmeli, ötelenmelidir.”
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir