Hasan Atak

HEPİMİZİN SAĞLIĞI İLE OYNUYORLAR!..

22 Ocak 2020 00:05
A
a
“Türkiye’de en son kontrollerin yapıldığı 2019 Ekim ayından bu yana et ürünlerine kaçak domuz eti karıştıran firmaların sayısı artıyor. At eti, eşek eti, katır eti derken son dört ayda 7 firmanın daha domuz etini ürünlerine karıştırdığı ortaya çıktı.”
“Cinsel gücü arttıran bazı ilaçlar havanda dövülüp, gazozlara, çikolatalara, bitkisel çaylara ve macunlara katılıyor. Tam 29 ürün insan sağlığı ile oynuyor. Çocuklarımız büyük tehlike altında.”
“Zeytinyağı ve ayçiçeği yağında hile yapan firmaların sayısı son dört ayda da hızla artış gösterdi. 82 firma zeytinyağına daha ucuz olan yağları karıştırıyor. 2 firma da ayçiçeği yağına ucuz yağlar karıştırmış”
“Et ve et ürünlerinde 105 firma kırmızı ete kanatlı eti karıştırırken, sucuk kavurma gibi et ürünleri üreten firmanın 21 tanesi at ve eşek eti kullanırken, 7 firmanın da domuz eti kullandığı tespit edildi. Son dört ayda domuz eti kullanımında geçtiğimiz yıllara oranla büyük bir artış var. Tüketici bilmeden domuz eti yiyor.”
Tarım ve Orman Bakanlığı, ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetlerinin sonucu açıkladığı rapor bu. Yapılan açıklamanın ardından piyasada başta çocuklarımız olmak üzere hepimizin ne kadar büyük tehlike altında olduğu da ortaya çıktı.
Kısa adı TÜDEF olan Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Gıda Komisyonu Başkanı Sinan Vargı yaşanan bu duruma “Gıda da hile ve tağşiş ile halk sağlığı ile oynayan firmaların sayılarında yıllık bazda artışlar var. Örneğin geçtiğimiz dört ay içinde, 7 firma daha ürünlerine domuz eti kattığı için yakalandı. Yakalanmayan onlarca firma daha olduğu düşünüyoruz. Gıda hilekârlarına uygulanan para cezaları ne kadar artarsa artsın caydırıcı olmuyor, gıda da hile yapanlara hiçbir hafifletici neden olmaksızın en az 6 ay hapis cezası verilmesini istiyoruz. Gıda da onlarca kez hile yaptığı için yakalanan ve yeniden hile yapmaya devam eden insanlar var.” Yapılan son kontrollerde özellikle Karadeniz Bölgesinde üretilen 11 marka siyah çayda gıda boyası kullanıldığını da belirten Sinan Vargı “kalitesiz çaylara gıda boyası atarak renk vermesini sağlıyorlar, köfte ve dönerde de soya kıyması kullanan firmaların sayısında büyük artış var. Yarım kilo soya kıymasına su katınca üç kiloya kadar şişiyor, ürünün üzerine de piyasada artık internetten de sipariş verilen tad arttırıcı MSG-ÇİN TUZU (monosodyum glutamat) katılınca lezzeti artıyor. 7 kilo normal et kıyması ve yarım kilo soya kıyması ile 10 kilo et elde ediliyor. Piyasada ucuza köfte ve döner veren birçok işletmenin ucuz fiyatlarına rağmen lezzetinin de buradan geldiğini düşünüyoruz “ diyerek tepki göstermiş. Aynı zamanda  Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Tüketici Dernekleri Federasyonu TÜDEF olarak Tarım ve Orman Bakanlığının açıkladığı ürünlerin içeriğini incelediklerinde İçinde cinsel gücü arttırıcı ve zayıflatıcı ilaç etken maddesi olan 6 alkolsüz içecek, 23 bitkisel karışımlı macun olmak üzere 29 üründe cinsel gücü arttıran ilaç içeriği tespit ettiklerini, cinsel gücü artıran sildenafil, tadalafil gibi ilaçlar çikolata, enerji içecekleri ve meyveli gazozlara da konulduğunu, kalp ilaçları, şeker hastalığını önleyen ilaç etken maddeleri de yine çikolatalara konulduğunu, piyasada içinde subitramin bulunan, hem zayıflatan hem de cinsel gücü arttıran ilaç etken maddeleri olan sildenafil bulunan bitkisel karışımlar ve kapsüller olduğunu tespit etmiş olduklarını açıkladırlar. Şayet bu tespitler doğru ise özellikle çocuklarımız ve gençlerimizin ne kadar büyük bir tehlike altında oldukları ortaya çıkıyor.
Bakanlığın raporlarına göz attığınızda 82 firmanın zeytinyağına daha ucuz olan yağları karıştırdığı, 2 firma da ayçiçeği yağına ucuz yağlar karıştırmış olduğu, et ve et ürünlerinde 105 firma kırmızı ete kanatlı eti karıştırtıldığı, sucuk kavurma gibi et ürünleri üreten firmanın 21 tanesinde at ve eşek eti kullanırken, 7 firmanın da domuz eti kullandığı tespit edildiği görülüyor. Son dört ayda domuz eti kullanımında geçtiğimiz yıllara oranla büyük bir artış var. Tüketici bilmeden domuz eti yiyor ve son dört ayda 98 firma daha süt ve süt ürünlerinde hileye başvurmuş, tereyağına bitkisel yağ, yoğurda jelatin, tulum peynirine nişasta, eritme peynirine bitkisel yağ katılması ile ilgili hile yapan firma sayısı 98 e ulaşmış durumda.
Gıda da hile yapan bazı firmaların insanı ölüme dahi götürecek hilelere başvurduğunu anladığımız bu rapor ve açıklamalarda ülkemizde insan sağlığının ne denli ucuz ve hepimizin ne kadar büyük bir risk altında olduğumuz daha iyi anlaşılıyor. Denetim ve kontrol mekanizmalarının geliştirilmesi, insan sağlığı ile oynayan firmaların daha ağır cezalara mahkûm edilmesi kaçınılmaz şart olmuş durumda. Defalarca kez yakalanarak hepimizin sağlığı ile oynayanların sanırım para cezalarından çok daha fazla ceza alması gerekliliği gelmişte geçiyor.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi