Muhakkak maske takılmalı

Videoyu Aç Muhakkak  maske takılmalı
A
a

Son günlerde Covid-19 vakalarının arttığını söyleyen Eskişehir Bilecik Tabip Odası Başkanı Muharrem Şenel, “Ne kadar serbest olsa da özellikle toplu taşımalarda ve alışveriş merkezlerinde muhakkak maske takılsın ve mesafeye dikkat edilsin” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Haziran ayıyla beraber Covid pozitif sayılarının 1000’in altına düşmesi nedeniyle toplu taşımada ve kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sadece sağlık kuruluşlarında ve hastanelerde maske takılmasının zorunlu olduğunu açıkladı. Kısıtlamaların kalkmasıyla beraber son günlerde Covid-19 vakalarında artış olduğu ve sonbaharda yeni bir dalganın gelebileceği tartışılmaya başlandı. Artan vakalar nedeniyle vatandaşları uyaran Eskişehir Bilecik Tabip Odası Başkanı Muharrem Şenel de, kapalı alanlarda ve toplu taşımada maske takılması gerektiğini ifade etti.
AŞILAMA ORANLARI SABİT KALDI
Artan vakalara karşılık aşılama oranlarının sabit kaldığını söyleyen Şenel, “31 Mayıs 2022’den sonra Sağlık Bakanlığı güncel verileri vermemeye başladı ve haftalık veriler verilmeye başlandı. 31 Mayıs’ta 1000’in altına düşmüş günlük vaka sayıları ne yazık ki son 1 hafta 26 bin 650 civarına çıktı. Bu da günlük 3500-4000 arası yeni vaka görülüyor demek. Bu da Dünya Sağlık Örgütü verileriyle uyumlu. Dünya Sağlık Örgütü de geçen hafta yaptığı açıklamada 110 ülkede özellikle bu Covid-19’un alt varyantları olan BA4 ve BA5 varyantlarında bir artış olduğunu ve bütün ülkelerin daha dikkatli olması gerektiğini önerdi. Bütün dünyada da ülkelerin en az yüzde 70 aşılama oranlarına gelmeleri gerektiğini belirttiler. Biz de şöyle bakıyoruz; bizim ülkemizde şu anda 2 aşı olanların oranı yüzde 68’lerde. 2 aşı, tam aşılı kabul ediliyor ama bizce tam aşı kabul etmemek gerekiyor. Tamamlayıcı 3’lü doz aşı olanları tam aşılı kabul etmemiz gerekiyor. Şu anda ülkemizde yüzde 44 oranında bir aşılama oranımız var. Yani yüzde 72’li oranlara gelmemiz için daha çok yol almamız geliyor” diye konuştu.
HASTANELERDE BİLE TAKMIYORLAR
Hastanelerde birçok kişinin maske takmadığını belirten Şenel, “Ekonomik nedenlerle, turizm sezonu nedeniyle çok çabuk, bir anda her şey serbest bırakıldı. Önce sadece toplu taşıma ve hastanelerde maske zorunluluğu varken, son dönemde maske zorunluluğu toplu taşımalarda da kaldırıldı. Sadece hastanelerde var. Ama hastanelerde de hastalarımızın çoğu uymuyorlar bu kurala. Bazen uyarıyoruz. Bizimle tartışmaya giriyorlar” şeklinde konuştu.
TOPLU TAŞIMADA MASKE TAKILMALI
Şenel konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Benim yakınlarımdan yakın zamanda Covid pozitif çıkanlar var. Hepimizin çok daha dikkatli olması gerekiyor. Bence toplu taşımalarda denetimlerin daha sık olması ve maske takmanın zorunlu hale getirilmesi gerekiyor. Hatta alışveriş merkezlerinde de maske takma zorunlu hale getirilmeli. Bundan başka türlü korunamayız. Aşılama da çok çok azaldı. Birçok hastanede aşılama bölümleri kapatıldı. Sadece Eskişehir’de 2 hastanede yapıldığını biliyoruz. Türkiye çapında 3 Temmuz’da ancak 628 kişinin aşısı tamamlanmış. Biz bu rakamlarla nasıl yüzde 70’li oranlara varacağız? Test oranları çok azaldı. Aşılama hemen hemen bitti. Ben herkesi uyarıyorum. Ne kadar serbest olsa da özellikle toplu taşımalarda ve alışveriş merkezlerinde muhakkak maske takılsın ve mesafeye dikkat edilsin.” MELTEM KARAKAŞ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi