PANDEMİ BİZİ BİTİRDİ

Videoyu Aç PANDEMİ BİZİ BİTİRDİ
A
a

Pandemiden dolayı küçük esnaf bir bir dükkânını kapatmaya başladı. Geleceği iyi görmediklerini ve destek beklediklerini söyleyen küçük esnaf Hilmi Çoban, “Cebinde olmayan dükkânını kapatıyor. Yüzde 60 eksik geçen yıla göre işler. Masraflar da cepten gitti. Pandemi bitirdi bizi” dedi.


Geçtiğimiz günlerde CHP Milletvekili Utku Çakırözer, yüzlerce esnafın ekonomik olarak dar boğazda olduğunu, bu sebeple de dükkânını kapattığını söylemişti. Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen de 1 Ocak-17 Ağustos 2020 tarihleri arasında 644 esnafın kepenk kapattığını açıklamıştı. Geçen yıla göre işlerinin çok düşük olduğunu anlatan küçük esnaf ise, pandeminin kendilerini bitirdiğini, ceplerinde var olan birikimlerini takviye yaparak günü kurtardıklarını ancak birikimlerinin de artık tükendiğini anlattı.
SİNAN DEMİRÖZ
“Biz de sıkıntı yaşadık ama kapatmadık çok şükür. Ama tabi bu sene sıkıntı yaşadık tabi. Etkisi de devam ediyor hala. İnşallah seneye daha güzel olur diye düşünüyorum. Bu sene, geçen sene ki işler yok kesinlikle. Ama çok da aşırı kötü değil. Orta şekerli devam ediyoruz. Ne zaman düzelir bilmiyorum. İdare ediyoruz. Düzelir diye umut ediyoruz hep. Çok kötü değil çok iyi değil.”
HALİL ÖZ
İşlerimiz durgun. 15 Mart-1 Haziran arası dükkânımız kapalıydı. İşlerimiz yüzde 50-60 düştü. Şu anda bayağı durgunluk var. Okulların açılması ile belki biraz hareketlilik olur. Dükkânı zar zor çeviriyoruz. Kendi cebimizden takviye yaparak işleri döndürmeye çalışıyoruz. Satışlar durgun çünkü. Geçen yıla göre yarı yarıya düştü. Dükkân masraflarını kurtaramıyoruz.”
BEKİR YILMAZ
“Bizim işler durgun. Normalleşmeyle çok düzelmedi. Şu aralar durgun yine. İç açıcı işler yok. Böyle giderse daha çok insan kapatır dükkânını. Geçen senenin işlerinin yarısını bile yapamıyoruz. Cebimizden takviyesini bırak kenardaki paralarımız bitti. Yetişmiyor. Bu işlerle borç ödeyemeyiz. Dükkânı çeviremiyorum. Kışın da böyle giderse kimse dayanamaz. 50-100 lirayla dükkân kapatıyoruz.”
HİLMİ ÇOBAN
“Her esnaf dükkânını kapatacak esnaf adaylarından biri şu anda. Durumu iyi olan biraz daha uzun dayanabilir. Destek olmazsa ufak esnaf yok olur. Esnaf destek bekliyor. Kira yardımı yapılmıyor. Vergide, kirada indirim, erteleme yok. Geleceği de iyi görmüyoruz. Cebinde olmayan dükkânını kapatıyor. Ben 1 lira destek almadım. Yüzde 60 eksik geçen yıla göre işler. Masraflar da cepten gitti. Pandemi bitirdi bizi.” MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi