Pazarlarlı Avcıların ’Tavşan Tiridi’ Keyfi

Videoyu Aç Pazarlarlı Avcıların ’Tavşan Tiridi’ Keyfi
A
a

Pazarlar İlçesinde Tavşan Avı Sezonu İçerisinde Avcılar Avda Vurdukları Tavşanları Tirit Yaparak Birlikte Asırlardır Devam Eden Geleneğe Uygun Olarak Tirit Olarak Tüketiyorlar

Kütahya’nın Pazarlar ilçesinde, ’Tavşan eti ile tirit’ geleneği asırlardır devam ediyor.
Geleneği gelecek nesillere aktarmak isteyen Pazarlar ilçesi avcıları, amaçlarının gençlerimize bu geleneğimizi öğretmek ve birlikte olup muhabbet etmek olduğunu belirttiler. Yemekten sonra avcılar yöresel oyunları oynuyorlar.
Her yıl tavşan avı sezonunun da avladıkları tavşanları tirit yaparak uzun yıllardır gelenek halinde devam ettiğini söyleyen eski avcılardan Fatih Torun, "Avcılık biz Türklerin tarih boyunca yaptıkları bir savaş sanatıdır. Tavşan avı sezonunu içerisinde vurduğumuz tavşanları haftada bir veya 15 günde bir toplanarak gençler ile birlikte yufka tiridi yaparak tüketiyoruz. Tavşanın haşlanmış etini küçük parçalara ayırarak yufkanın üzerine dizip, üzerine tavşan etinin suyunu, tereyağı ve sarımsak dökerek hazırlıyoruz. Böylece mükemmel bir lezzet ortaya çıkıyor. Gelecek nesillerimize bu geleneğimizi öğretmek adına gençler ile birlikte hazırlamış olduğumuz tavşan tiridini beraber tüketiyoruz. Düzenlediğimiz "tavşan tiridi" bir kültürdür. Amacımız burada birlikte olup muhabbet etmek ve gençlerimizi yabancı maddelerden korumaya çalışıyoruz. Yemekten sonra av muhabbeti yaparız. Avcılarımız arasında birlik ve beraberliği pekiştiren bu tür etkinlikleri sürdürmeyi düşünüyoruz” dedi.
Kaynak : Kütahya Haberleri - İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi