PORSUK ALARM VERİYOR

Videoyu Aç PORSUK ALARM VERİYOR
A
a

Eskişehir ile Kütahya arasında bulunan Porsuk Barajının büyük bir bölümü kurudu. Bölgede balık tutarak geçimini sağlayan vatandaşlar ise endişeli.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Sulama ve içme suyu temini amacıyla 1966-1972 yılları arasında inşa edilen Porsuk Barajı’nda su seviyesi düştü. Kuraklık sebebiyle yaklaşık 3 kilometre boyunca çekilen baraj suları drone ile havadan görüntülendi. Porsuk Çayının menderesler haricinde bir bölümünün kuruduğu gözlenirken, su seviyesi yüzde 34 azaldı. Suların çekilmesiyle Sofça Mahallesinde 1950 yılında inşa edilen minare ve birkaç bina gün yüzüne çıktı.

EN DÜŞÜK SEVİYEDE

Sofça Mahallesi Muhtarı Ali Ekber Yiğit, barajın en düşük su seviyesine ulaştığını söyledi. Muhtar Yiğit, “Bu mevsim itibariyle bulunduğumuz yerde olmamamız gerekiyor, buranın sular altında olması gerekiyor. Son iki yıldır hele hele bu yıl su en düşük seviyede. Köyümüzün ekonomisinin dörtte üçü balıkçılığa dayalı bu yüzden çok sıkıntı yaşıyoruz. Mesela buraya rutin balık yavruları atılıyor. Su bu şekilde düşük seviyede olduğu için balıklar da zarar görüyor. Oksijen azlığından dolayı balık ölümleri gerçekleşiyor. Köy sakinlerimizin çoğu balıkçılıkla geçindiği için burası çok önemli” diye konuştu.

BİTME NOKTASINDA

Balıkçılıkla geçinen Nuri Sarı ise, “Şu anda balıktan hiç verim alamıyoruz. Tuttuğumuz balıklarda önceki yıllara göre yüzde 80, yüzde 90 oranında düşüş var. Köyümüzde balıkçılık bitti diyebilirim. Önceden en aşa 80-100 kilogram balık tutuyorduk. Şu an da en fazla 10-15 kilogram balık tutuyoruz” şeklinde konuştu. İHA

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi