Şanlı’ya iyi bakılacak

Videoyu Aç Şanlı’ya iyi bakılacak
A
a

Eskişehir'deki hayvanat bahçesinde koruma altında tutulan ‘Şanslı’ isimli Kafkas vaşağına bakan görevliler, hayvana daha konforlu yaşam sunmak amacıyla Kars'ın Sarıkamış ilçesinde eğitim alıyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Ankara'daki ormanlık alanda 2 yıl önce yaralı halde bulunan 26 aylık Kafkas vaşağı ‘Şanslı’, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) ekiplerince Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinde tedavi altına alındı. Buradaki muayenede sağ arka bacağında kırık tespit edilen yavru vaşak, tedavisi sonrası sağlığına kavuştu. Tedavi ve bakımlarının 4,5 ay sürmesi nedeniyle doğaya dönmesinin risk oluşturacağı değerlendirilen vaşağın, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinin önerisiyle Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'ne gönderilebileceği belirtildi. Bunun üzerine hayvanat bahçesi görevlileri vaşağın ihtiyaçlarının karşılanması için doğasına uygun barınak tasarladı. Bakanlık görevlileri de barınağı inceledikten sonra Eskişehir'e transferi onaylanan Şanslı, hayvanat bahçesine gönderildi. Şanslı'ya bakan veteriner
hekimler, teknik personel ve bakıcılar, hayvanın doğal ortamını aratmamak ve ona en iyi şekilde bakabilmek için Kars'ın Sarıkamış ilçesine geldi. Sarıçam ormanlarıyla kaplı, vaşaklar için doğal yaşam alanı olan ilçede, Kuzey Doğa Derneği görevlilerinden eğitim alan bakıcılar, yaban hayvanlarını izleme, izini sürme, yakalama ve kapan kurma konularında da bilgi sahibi oluyor.

 

Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir