SİPARİŞLERE YETİŞEMİYORLAR

Videoyu Aç SİPARİŞLERE YETİŞEMİYORLAR
A
a

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde üretilen Sorkun çömleği ülkemizde ateşe dayanan tek çömlek olma özelliği ile tanınıyor. Köy sakinlerinin tamamı çömlekçilikle uğraşırken, ülkenin dört bir yanından gelen siparişlere yetişemiyor.

Mihalıççık’ın Sorkun köyü sakinleri geçimlerini çömlekçilikten sağlıyor. Ülkede ateşe dayanan tek çömlek olma özelliği taşıyan Sorkun çömleği farklı türleriyle yoğun talep görüyor. 15 yaşından beri çömlekçilik yapan 70 yaşındaki Hacer Üzer, bu mesleği anlattı. El ile çömlek yapımında çırak yetişmediğini kaydeden Üzer, “Makineleşti şu anda. Makinelerde yapıyorlar. Çok talep var. Her çeşit ürün yapıyoruz. Bir çömlek 9 aşamadan geçiyor. Dipyazması, kaldırması, çekmesi, karınlaması, ağızlaması sonra kazıyıp cilasını vurup pişirmesi. Her aşamada da yarım gün beklemek zorunda. Şimdi mesela ben 50 tane kalırdım. Ertesi gün çekmesini yaptım. Ertesi gün de karınlamasıyla ağızlamasını yaptım. Elde üç gün, makinede çok çabuk oluyor. Üç günden sonra kurutup cilalıyoruz” ifadelerini kullandı. Üzer çömlek fiyatlarının boyuna göre değiştiğini belirterek 20 TL’den başladığını söyledi.
ÇAMURUN AYARI
ÇOK ÖNEMLİ
25 senedir bu meslekle uğraşan Mehmet Üzer (52) ise çömlekleri makineyle yapıyor. Sorkun çömleğiyle ilgili bilgi veren Mehmet Üzer, “Bu Sorkun çömleği, Türkiye’de ateşe dayanan tek çömlek. O da çamurun özelliğinden kaynaklanıyor. Bizim köyün hepsi bu işle uğraşır. Köyün ekmeği bu işten. Bu iki çeşit topraktan oluşuyor. Bir kil oranı fazla olan bir toprak var bir de normal toprak var. İkisini bulamaç yapıp, ikisinden karıyoruz çamuru. O çamurun ayarı çok önemli. O çamurun ayarı tuttuktan sonra gerisi kolay” dedi. Geçmişte çömlekçiliği kadınların yaptığını ancak günümüzde erkeklerin de yapmaya başladığını kaydeden Mehmet Üzer, “Gençler bıkmış bu işlerden, biz bu işi sürdüreceğiz diyen çok az. Çok zor bir iş bu. Biz makineyle yapıyoruz. Bir de el ile yapılıyor. El ile yapılan daha dayanıklı oluyor. Makinede bir ürün 2 dakikada çıkıyor. Talebe yetişilmiyor. Emeğimizin karşılığını almaya çalışıyoruz. Ekmek parası işte, karnımız doyuyor” şeklinde konuştu. Mehmet Üzer, Sorkun çömleği satın alan kişilere şu tavsiyede bulundu: “Bu güveçleri ılık suyla yıkadıktan sonra direkt kullanabilirsiniz. Ocakta kullanılacaksa kısık ateşte kullanılmalı. Eğer gerçek Sorkun güveciyse hiçbir şey olmaz.” HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi