SİVİL TOPLUM NEDEN SUSUYOR?

Videoyu Aç SİVİL TOPLUM NEDEN SUSUYOR?
A
a

Kalabak Suyunda yaşanan damacana sıkıntısı ile ilgili konuşan AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, “Her zaman çıkıp kendi alanları olmasa bile konuşan odalar neredesiniz? Neredesiniz tüketici dernekleri? Neredesiniz sivil toplum örgütleri? Şehrin en önemli sorunu ile ilgili hepsi sus pus oluyorlar” dedi.


AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Covid-19 testi pozitif çıktıktan sonra evde kendisini karantinaya alan Çalışkan, iyileştikten sonra çalışmalarına kaldığı yerden devam etmeye başladı. Yaklaşık 18 günlük zor bir süreçten geçtiğini anlatan Çalışkan, “Hemşerilerimiz de mutlaka maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmeliler. Çünkü bu süreç bana bir şey olmaz geçiştirilecek nitelikte bir süreç değil. Toplumun tamamının duyarlı olması lazım. AK Parti il başkanı olmak herkese temas etmeyi, herkesin sorununu çözmeyi gerektiriyor. Bu bilinçle çalışmalarımızı yaparken esnaf ziyareti, pazar ziyareti, üye kayıt stantları ziyareti, cami ziyareti gibi birçok ziyarete ve toplantıya uğradık. Bunların arasında büyük ihtimalle yakın temasta bulunduğumuz birilerinden bu hastalığı kapmış olma ihtimalimiz var. Ama dönüp kimden kaptığıma ilişkin bir araştırma içerisinde olmadım” diye konuştu.
NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK?
Damacana sorununun ne zaman çözüme kavuşacağını merak ettiklerini belirten Çalışkan, “Eskişehirli hemşerilerimizin bir su sorunu var. Kalabak Suyu damacana ile ilgili sorunu var. ESKİ Genel Müdürü istifa etti. Olay o kadar vahim ki ESKİ Genel Müdürü’nün istifasına rağmen geçen 10 günde hala mesele toparlanamadı. Burada Eskişehir halkı ve bizler özellikle şunu bekliyoruz: Ne zaman Eskişehirli hemşerilerimize rutin sevdikleri, bildikleri Kalabak Su ulaştırılacak? Ne zaman damacanaya ilişkin sorun çözülecek? Eskişehirli hemşerilerimiz en yetkili ağızdan belediye başkanından açıklama bekliyor. Ben kamuoyu adına soruyorum. Bu damacanalar kaç tane? Damacanalar imha edildi mi? İhaleye kaç damacanadan çıkıldı? Yeni damacanalar ne zaman gelecek? Sadece ESKİ Genel Müdürü mü sorumlu olan yoksa diğer sorumlular hakkındaki soruşturmanın safhası nedir?” şeklinde konuştu.
ESKİ GENEL KURULUNDA
GÜNDEME GELECEK
Bu hafta gerçekleşecek olan ESKİ Genel Kurulu hakkında da konuşan Çalışkan, “ESKİ Olağanüstü Genel Kurulu’nda da damacana meselesi gündeme geleceği gibi Sakaryabaşı’ndan Eskişehir’e kullanma ve içme suyuna ilişkin bir projeye dönük DSİ Genel Müdürlüğü’nün yazışmaları var. Büyükşehir Belediyesi’nde inşallah meclisten bu konunun geçirilmesini bekliyoruz. Biz meselelerin hem kullanma suyu hem içme suyu hem Kalabak Suyu anlamında her zaman takipçisi olacağız. Çünkü su bizim en önemli gündem maddelerimizden bir tanesi. Keza sulama suyu ile ilgili sıkıntılarımızı da özellikle Sivrihisar, Günyüzü bölgesindeki sorunları da biliyoruz. Gökpınar Barajı’nın devreye girmesi ile birlikte Porsuk’un beşte biri büyüklükte 100 milyon metreküplük bir su Günyüzü, Polatlı, Sivrihisar’ın bir kısım köylerine kullanma ve içme suyunu da temin etmiş olacağız” ifadelerini kullandı.
“SADECE BENİM SORUNUM DEĞİL”
Zihni Çalışkan konuşmasını şu şekilde dürdürdü: “Kalabak Suyu sorunu sadece AK Parti il başkanının sorunuymuş gibi algılanıyor. Niye sadece AK Parti il başkanının sorunu olsun ki Kalabak Suyu. Burada binlerce insan Kalabak Suyundan mağdur oluyor. Hepimizin evinin önünde boş Kalabak damacanaları beklemiyor mu? Yaklaşık 20, 25 gündür bu suyu göremiyoruz. Her zaman çıkıp kendi alanları olmasa bile konuşan odalar neredesiniz? Neredesiniz tüketici dernekleri? Neredesiniz sivil toplum örgütleri? Şehrin en önemli sorunu ile ilgili hepsi sus pus oluyorlar. Basın mensubu arkadaşlar da bakın kaç açıklama gönderiyoruz, kaç tanesini giriyorsunuz. İnsanların meseleyi anlatmak, topluma duyurma hakları ortadan kaldırılıyor. Birçok yerde açıklama yapıyorum. Aynı açıklamayı sadece birkaç cesaretli web haber sitesi veriyor. Diğer hiç biri o konulara değinmiyor bile. Arka sayfalarında bile yer almıyor. Ben üzerime düşeni yaparken, siz neden bunu yansıtmıyorsunuz? Niye diğer insanların da meseleye dahil olmasını hazmedemiyorsunuz? 21 yılı aşkın süredir bu demokrasi anlayışıyla basın sindirildi, hemşerilerimiz şehre ilişkin özlemlerini anlatamaz oldular. Bu sindirilmişlik bu şehre ilişkin tek merkezli yönetim insanları olumsuz etkiliyor. Herkes eleştiriye tahammül edecek.” MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi