Sonumuz çıkmaz sokak

Videoyu Aç Sonumuz çıkmaz sokak
A
a

Alpu’nun Bozan Mahallesi’nde yem fiyatlarına 20 günde 3 kez zam yapıldığını söyleyen besiciler, “152 liraya aldığımız yem 212 lira oldu. 20 günde yeme 3 kez zam yapıldı! Süte yapılan zam eridi gitti. ! Ben böyle nasıl hayvana bakacağım, nasıl para kazanacağım! Sonumuz çıkmaz sokak” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Yem ve gübre fiyatlarına art arda yapılan zamlar Eskişehir’in köylerinde besici ve çiftçileri isyan ettirdi. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Alpu’nun Bozan Mahallesi ile Beylikova merkezde çiftçi ve besicilerle bir araya geldi. Bozan merkezde kahvelerde yurttaşları
dinleyen Çakırözer, esnafı da ziyaret etti. Bölgedeki besici ve şeker pancarı üreticileri artan maliyetler karşısında isyan ederken, maliyetler karşısında önümüzdeki yıllarda üretim yapamayacaklarını dile getirdi.
YEM, GÜBRE FİYATLARI ARTTI!
Bozan’da besicilik yapan Lütfi Selki artan yem fiyatlarına isyan ederken, yem fiyatlarına 20 günde3 kez zam yapıldığını söyledi. Selki, “152 liraya aldığımız yem şu anda 212 lira oldu. Sütü verip yem alıyordum, artık bıraktım. Çünkü verdiğim yem sütü kurtarmıyor. Süte zam gelince döndürürüz dedik, ama yeme yapılan zam sütü geçti. Bir çuval yeme birden 60 lira zam gelir mi? 20 gün içinde yeme 3 defa zam geldi. Yem 200 lira oldu. Verdiğimiz sütten Ekim ayının parasını yeni alacağız. Kasım, Aralık ayı paraları içerde. Böyle iş döner mi? 1800 lira üre gübresi aldım. 14 bin 250 lira üre gübresi alacağım da tarlama nasıl atacağım ben? Nasıl para kazanacağım? Nasıl hayvanıma bakacağım böyle! Bunun sonuçıkmaz sokak. İnekleri satacağım ama alan yok, soran yok. 20 bin çektik bankadan ödeyemedik. Faiz biniyor” dedi.
“YÜZDE 70 KAYIP VAR” 
Çakırözer, Bozan’da kahvelerde şekerpancarı üreticileri ile de bir araya geldi. Şeker pancarı üreticileri ise artan gübre fiyatlarından dert yanarken, geçen yıl açıklanan 420 liralık şeker pancarı alım fiyatının maliyetleri karşılamadığını söyledi. Üreticiler geçen yıl açıklanan şeker pancarı fiyatında yüzde 70 kayıp olduğunu söylerken, yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı: “Dolar ve euro artınca girdilerimiz de yüzde 70 arttı. Geçen yıl 420 lira açıklanan pancarın taban fiyatı yüzde 70’i eridi. Alacağımız paranın 280 liranı gitti. Sadece 120 lira para kaldı. Pancar üreticisine 700-800 lira vermesi lazım ki bizi kurtarsın. Yoksa seneye pancar eken de olmaz!”
ÇİFTÇİLERİMİZE DESTEK VERİLMELİ
Besici ve şeker pancarı üreticilerini dinleyen Çakırözer, “Gündüzler Mahallemizde de Beylikova’da da çiftçimiz, besicimiz zor durumda! İnsanlar artık üretemeyeceğiz diyor! Tarım tüm dünyada stratejik sektör. Çiftçilerimize belli bir gelirin devlet tarafından garanti edilmesi lazım, her türlü desteğin verilmesi lazım. Yoksa önümüzdeki yıllarda tarım yapan çiftçi de kalmayacak, sofralarımıza koyacak aşımız da olmayacak” dedi.
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir