SÖZÜMÜZÜ TUTUYORUZ

Videoyu Aç SÖZÜMÜZÜ TUTUYORUZ
A
a

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınmayı Destekleme Projeleri kapsamında Seyitgazi’deki üreticilere ile 25 bin lavanta fidesi dağıtıldı. Törende konuşan Başkan Yılmaz Büyükerşen, “Seçimden önce söz verdiğimiz gibi zor günlerden geçen üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından kırsalda yaşayan vatandaşlara ücretsiz olarak verilen yaklaşık 200 bin dut fidanı, 2 buçuk milyondan fazla marul fidesi, 765 bin domates fidesi ve 50 manda hibesinin ardından bir destek de lavanta üreticilerine yapıldı. Seyitgazi’ye bağlı Şükranlı Mahallesindeki lavanta üreticilerinden gelen talep ile mahalle sakinlerine 25 bin lavanta fidesi dağıtıldı. Fide dağıtım programına Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce ve çok sayıda lavanta üreticisi katıldı.
SADECE BAŞLANGIÇ
Törende konuşan Başkan Büyükerşen “Arpa, buğday, şeker pancarı gibi klasik tarım ürünlerinin dışında lavanta gibi oldukça önemli bir seviyede gelir sağlayan bir değerin üretimine destek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Şükranlılı hemşehrilerimizin bu alandaki başarısını yakından takip ediyorum. Hemşehrilerimiz lavantayı sadece üretmekle kalmıyor, sabun, yağ, yoğurt, tatlı gibi birçok farklı alanda üretim de yapıyorlar. Fide temini konusunda güçlük çektiklerini duyunca hemen ilgili birimimizi görevlendirerek bu konuda kendilerine destek olmak istedik. Bu destek yalnızca bir başlangıç, ilerleyen dönemde bu desteğimizi arttırarak devam ettirmek istiyoruz. Seçimden önce söz verdiğimiz gibi zor günlerden geçen üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.
TURİZM GELİŞECEK
Şükranlı Mahallesinin konum açısından Frig Vadisine yakınlığı sebebiyle lavanta bahçeleri ile eko-turizm açısından da bir kazanç olabileceğini belirten Büyükerşen, “Lavanta üretimi komşumuz Bulgaristan’da yaklaşık 40 bin dekarlık bir üretim alanına sahipken bu alan ülkemizde 600 dekar civarında. Örnek olarak gösterebileceğimiz tek yer ise Isparta’nın Kuyucak Mahallesi. Ancak Şükranlı’nın Kuyucak’a göre bir artısı var o da mahallemizin Frig Bölgesi içinde yer alması. Bu üretimi arttırabilir ve Şükranlı’nın lavanta bahçelerini duyurabilirsek inanıyorum ki eko turizm açısından da özellikle lavantaların çiçek açtığı haziran temmuz aylarında mahalleniz bir cazibe merkezi haline gelebilir” dedi.
DESTEKLER ARTACAK
Başkan Büyükerşen’e teşekkür eden Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe, “Seçimlerden önce söz verdiğimiz gibi Sayın Hocamız ile uyum içinde çalışarak kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimizi tekrar canlandıracağız. Şükranlılı hemşehrilerimizin fide temini konusunda destek talebi üzerine Sayın Hocamız bizleri kırmayarak ilk olarak 25 bin fideyle üreticimize desteğini gerçekleştirdi. İnanıyorum ki bu destek artarak devam edecek ve Şükranlı Mahallemiz aynı Isparta’nın Kuyucak bölgesi gibi bu alanda örnek bir yer haline gelecektir” dedi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi