ŞU ANDA BOŞ OTURUYORUZ

Videoyu Aç ŞU ANDA BOŞ  OTURUYORUZ
A
a

Üniversitelerin bir an önce açılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen Bulvarı esnaflarından Nadir Sungur, “Şu anda boş oturuyoruz desem yeridir. İşlerimizde yüzde 70 kaybımız var. Vergilerimizi, kredilerimizi ödeyemez duruma geldik. Böyle giderse kapatacağız dükkânları” dedi.


Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İnşallah mümkün olan en kısa sürede yükseköğretimde de yüz yüze eğitim öğretimi başlatmayı hedefliyoruz”  ifadelerini kullandı. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız eski adıyla Üniversite Caddesi yeni adıyla Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen Bulvarı’nda bulunan esnaflar, bir an önce üniversitelerin açılmasını, aksi durumda kışı atlatamayacaklarını söyledi. Bulvar üzerinde bulunan esnafın bir kısmı ise camlarına Covid-19 tedbirlerine ilişkin önlemleri anlatan afişler assa da daha fazla ayakta kalamayıp dükkânını kapatmak zorunda kaldı.
TAYLAN CAVKAYTAR
“Açılmalı. Çünkü buranın Yeni Bağlar’ın esnafı zor durumda. Kiralar yüksek. Ne kadar süreceği de belli değil. Ama açılacağını umut ediyoruz. En azından biz kasım ayı diye bekliyoruz hatta. Kış geldiği zaman zorlayacaktır. Bizim müşterimiz yüzde 60-70 öğrenci. Öğrenci olmazsa sakin geçiyor. Şu an işimiz yüzde 30 düştü ama zor günler bizi bekliyor açılmazsa. Biz kendi yağımızda kavruluruz ama birçok esnaf kavrulamaz. Çok kapatan var. Daha da artar kapatanlar. Çalışanların maaşı, dükkânın giderleri de zorluyor.”
NADİR SUNGUR
“Muhakkak açılmalı. Eskişehir’de ekonomi öğrenciye bağlı. Dört gözle açılmasını bekliyoruz. Şu anda boş oturuyoruz desem yeridir. İşlerimizde yüzde 70 kaybımız var. Vergilerimizi, kredilerimizi ödeyemez duruma geldik. Dükkân kiraları malum. Dolayısıyla bu durumda bu işi yapma durumumuz mümkün değil. Okullar açılırsa biraz hareket olur. Bu kışı iyi geçiremeyeceğiz üniversiteler açılmazsa. Zarar edeceğiz. Zararları nasıl karşılarız onu düşünmek istemiyoruz. Böyle giderse kapatacağız dükkânları.”
MUSTAFA ÇETİNTAŞ
“Üniversitelerin yüz yüze eğitime geçmesini çok isteriz. İşlerimiz yüzde 80 oranında azaldı. Pandemide işler gitmedi. Devletin belli bir desteği oldu ama onun da geri ödemeleri başladı. Biz isterdik ki geri ödemeler başladığında bizim işlerimizin de açılsın. İşlerimiz yavaş. Nereye kadar dayanırız bilmiyoruz. Açılmazsa üniversiteler SSK’lar, kiralar, belli konularda destek isteriz. Biz de ayakta kalmak isteriz. Hepimizin bir ailesi var. İş olmazsa elemanımızı çıkarmak zorunda kalırız. Kâr etmeyi bıraktık zaten. Siftah yapmadığımız günler var.”
ŞENAY DOĞRUÖZ
“Üniversiteler bence hemen açılmalı. Çünkü bütün esnaf kan ağlıyor Üniversite Caddesi’nde. Cirolarımız o kadar düştü ki şu kiraları vermekte zorlanıyoruz. Biz şu anda eleman çalıştıramıyoruz. Ona da çok üzülüyoruz. Birisi de bizden yararlansın istiyoruz ama olmuyor. İşleri düşüklüğünden dolayı eleman da çalıştıramıyoruz. İşler yüzde 50 düştü. Pandemiden önce de zaten eskiye oranla işler düşüktü. Pandemi iyice etkiledi. Kafelerin işleri daha zor. Umarım açılır. Kiramız yüksek, giderler yüksek. Zorlanırız.” MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi