TOKİ'DEN TUTARSIZ AÇIKLAMA

Videoyu Aç TOKİ'DEN TUTARSIZ AÇIKLAMA
A
a

Odunpazarı Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Millet Bahçelerinin yüzde 5 yapılaşma hakkı olmasına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Eskişehir Millet Bahçesi için hazırlanan imar planı değişikliğinde yapılaşma oranının yüzde 3 olduğu ifade edildiği belirtildi. Odunpazarı Belediyesi yetkilileri, planın daha önce yapılan açıklamalarla tutarsız olduğunu

Odunpazarı Belediyesi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Toplu Konut İdaresi Başkanlığının konuya ilişkin 9-10 Haziran’da basında yer alan açıklamalarına ilişkin; Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca; İmar Kanununa göre Millet Bahçelerinde 0.05 yapılaşma hakkı olduğu açıklanmıştır. Ancak Eski Atatürk Stadyumunun bulunduğu alana ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan imar planı değişikliğinde belirlenen emsal değeri 0.03 (%3) dür. Yine Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca bu alan da sadece yüzde 1.58 oranında yapılaşma olacağı iddia edilmektedir. Oysaki plan notları incelendiğinde, plan üzerinde belirlenen 0.03 (%3) yapılaşma hakkını bile aşabilecek plan hükümleri getirildiği tespit edilmiştir. Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca eski stadyum alanında Millet Bahçesi Projesi’nde hiçbir aşamada yapılaşma planlanmadığı belirtilerek Eskişehirli vatandaşların daha çok yeşille ve oksijenle buluşturulacağı açıklanmıştır. Ayrıca Millet Bahçesi’nin yapılaşmayı arttıracağına yönelik iddiaların gerçek dışı olduğunu söyleyerek Eskişehir Millet Bahçesi ile ilgili ne ihale hazırlık aşamasında ne de sonrasında kesinlikle yapılaşma planlanmadığı belirtilmiştir. Ancak bu alan için hazırlanan plan hükümlerinin yapılan açıklamaları desteklemediği görülmektedir. Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu da plan notlarının tekrar değerlendirilmesine ilişkin karar almıştır.”
ENDİŞELİYİZ
Yapılaşmanın artacağına dikkat çekilen açıklamada, “Bu plan hükümleri kaldırılmadığı sürece, Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca, günü kurtarmak adına yüzde 1.58 yapılaşmanın aşılmayacağı deklere edilse de bu plan hükümleri ile uzun vadede yapılaşma yoğunluğunun rant için artacağı, açık alan miktarının azalacağı endişesindeyiz. Ayrıca ilçemiz sınırlarında yer alan bu bölgeye ilişkin imar planı değişikliği hazırlanırken belediyemizden ve Büyükşehir Belediyesinden herhangi bir görüş alınmamıştır” denildi.
ARTIŞ BELİRSİZ
Açıklamada plan değişikliğindeki meydanla ilgili ise şu ifadeler kullanıldı: “Plan değişikliğine konu alan; İmar Planlarında Meydan (Türk Dünyası Meydanı) Alanına isabet etmektedir. İmar Planında ‘Meydan’ olarak planlı alanlarda imar mevzuatı gereği sadece tuvalet ve zemin altı otopark alanları yapılabilmektedir. Söz konusu alanda plan değişikliğine gidilmeden, imar planındaki Meydan kararına aykırı ruhsatsız yapılaşmalar başlatılmış olup, inşai faaliyetlere devam edilmektedir. Plan kararına göre yaklaşık bin 560 metrekare kapalı alan yapılabilmekte olup, plan notlarının ifraz ile ilgili hükümleri incelendiğinde bin 560 metrekare inşaat alanının aşılacağı görülmektedir. Ayrıca yapılaşmaya ilişkin bu artışın ne kadar olacağı vaziyet planı ile belirleneceğinden, artış miktarı belirsizliğini korumaktadır. Bu nedenle de Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca plan notlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tekrar değerlendirilmesine ilişkin 27 Haziran’da karar alınmıştır.”
KABUL EDİLEMEZ
Planda kapalı alan yapılmasının önünün açıldığı belirtilerek, “Plan notlarının 7. maddesinde ise ‘Alan bütününde otopark ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak açık/kapalı ve zemin altı/üstü otopark yapılabilir. Emsale dâhil değildir’ ifadesi yer almaktadır. Açık alan olması planlanan bu alanda zemin üstü kapalı otoparkın emsal dışı kalması kabul edilemez. Bu plan notu ile herhangi bir inşaat alanı veya kat adedi sınırı olmaksızın emsale dâhil edilmeden zemin üstü kapalı otopark yapılabilecektir. Bu plan notu, açık alan olması planlanan bu alanda büyük hacimde kapalı alan yapılmasının önünü açmaktadır. Zemin üstü kapalı alan mutlaka sınırlandırılmalıdır. Sonuç olarak; özellikle de kent merkezinde, kentimizin toplanma alanlarına ve açık yeşil alanlara olan ihtiyacı da göz önünde bulundurulduğunda, yapı yoğunluğu getirecek plan notları ile plan değişikliği yapılması şehircilik ilkeleri açısından doğru bir yaklaşım değildir” ifadelerine yer verildi.
NET OLUNMALI
Açıklamada plan ve projelerin net olunması gerektiği vurgulanarak, “Bu alan üstüne, nereye ne kadar kapalı alan yapılacağı bilinmelidir. Örneğin; Zemin üstü otopark nereye, kaç metrekare yapılacaktır? Betonu bulamayanlar buna yanıt vermelidir. Aslında yüzde 5 yapılaşma imkânı varken yapmadık, yüzde 1.58 de bıraktık diyen anlayışın keyfine kalmamalıdır. Okçuluk Tesisleri nereye, nasıl yapılacaktır? Alana yapılacak yapı ve tesislerin avan projeleri nerededir? Yapılar hangi vaziyet planına göre ifraz edilecektir? Plan değişikliği yapılmaksızın yetkili idarece düzeltilecek uyuşmazlıklar ne olabilir? Bu sayılanlar hiç betonlaşma getirmeyecek midir?” sorularına yer verildi. HM
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi