Toplum tükenme noktasında

Videoyu Aç Toplum tükenme noktasında
A
a

‘Gezi’ye, Emeğimize ve Mesleğimize sahip çıkıyoruz’ sloganıyla TMMOB Eskişehir İKK adına basın açıklaması yapan İMO Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Yahya Kaya, “Hayat pahalılığı, işsizlik ve yoksulluk toplumun tüm kesimlerini tükenme noktasına getirdi.Ücretlerimiz enflasyon karşısında giderek eriyor ve yaşam standardımız dibe doğru çekiliyor” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
TMMOB, 14 Mayıs tarihinde Ankara'da gerçekleştirdiği Danışma Kurulu'nun ardından "Gezi'ye, Emeğimize ve Mesleğimize Sahip Çıkıyoruz!" sloganıyla 16-22 Mayıs haftası tüm illerdebasın açıklaması yapma kararı aldı. Bu kapsamda TMMOB Eskişehir İKK tarafından da İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Eskişehir Şubesi’nde bir basın açıklaması yapıldı.
MÜCADELE GELENEĞİ CEZALANDIRILIYOR
TMMOB Eskişehir İKK adına açıklama yapan İMO Yönetim Kurulu Üyesi Yahya Kaya, Gezi’nin toplum vicdanında tertemiz ve lekesiz olduğunu söyleyerek şunları söyledi: “Arkadaşlarımız nezdinde cezalandırılmak istenen Gezi Direnişi olduğu kadar, parkına, şehrine, doğasına, tarihine sahip çıkan mühendis, mimar ve şehir plancılarının tümüdür. Siyasi iktidarın cezalandırmak istediği, mesleki bilgisini halktan yana kullanan kamucu mühendis, mimar, şehir plancılarının mücadelesidir; TMMOB ve bağlı odalarının onurlu mücadele geleneğidir.Hayat pahalılığı, işsizlik ve yoksulluk toplumun tüm kesimlerini tükenme noktasına getirdi.Ücretlerimiz enflasyon karşısında giderek eriyor ve yaşam standardımız dibe doğru çekiliyor. İşsiz kalma, mühendis emeğinin değersizleşmesi ve niteliksiz işlerde istihdam edilme meslektaşlarımızın en önemli sorunu haline gelmiş durumda.  Genç meslektaşlarımız, mesleki, maddi ve sosyal tatminsizlik nedeniyle geleceğini yurt dışında arıyor.”
RANTA KARŞI HALKIN YANINDAYIZ
TMMOB’un rant politikalarına karşı her zaman halkın yanında olan ve halk yararına çalışan mühendis ve mimar örgütü olduğunu belirten TMMOB Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Besleme, “Bunlar bizi anlamadılar bunlar bizi işsiz bırakıyorlar, bunlar bizi yargılıyorlar ama biz zaten biliyoruz. Öncelikle Gezi’ye sahip çıkıyoruz. Gezi yargılanamaz diyoruz mühendis mimarlar örgütü olarak. Çünkü Gezi, onların karanlığına karşılık aydınlanmacı değerlerin sesi. Onların talan ve işgal politikalarına karşılık doğanın, hayvanın, kuşun, börtü böceğin sesi. Onların rant ekonomisine karşı aslında emekçilerin emeğin sesi. Mühendislik ve mimarlık mesleğini toplumun yararına kullanmak noktasında yeniden söylüyoruz: bu kötülük politikalarına karşı Gezi, iyiliğin sesi. Sizin yaratmak istediğiniz kin ve nefret politikalarına karşı barışın, halkların kardeşliğinin, bir arada yaşamanın sesi Gezi. Biz mühendis ve mimarlar dün olduğu bugün de halkımız için üretmek istiyoruz. Hem mesleğimize hem Gezi’ye sahip çıkıyoruz. Toplumun her kesimindeki demokrasiden yana olan kişilerle yan yana olacağımızı deklere ediyoruz” şeklinde konuştu. MELTEM KARAKAŞ
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir