UMUDU BİRLİKTE YAKALAYACAĞIZ

Videoyu Aç UMUDU BİRLİKTE YAKALAYACAĞIZ
A
a

Geleneksel 33’üncü Tepreş Şenlikleri’nde konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt birlik beraberlik vurgusu yaparak, “Güçlü bir biçimde evimize döneceğiz. Moralimizi bozmayacağız. Umut öteki dağın arkasında da olsa hep beraber yakalayacağız” dedi.

Eskişehir Kırım Derneği tarafından bu yıl 33’üncü düzenlenen Tepreş Şenlikleri Kocakır Mesire Alanında gerçekleşti. İlginin yoğun olduğu şenliğe Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, CHP İl Başkanı Abdülkadir Adar, İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Ektaş, Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan, AK Parti Odunpazarı Belediye Meclis Üyesi Murat Özcan ve birçok vatandaş katıldı.

MARKA HALİNE GELDİ
Eskişehir Kırım Derneği’nin geleneksel tepreş şenliklerini marka haline getirdiğini duyuran Dernek Başkanı Evren Olcay, “Bu yıl şöyle bir farklılık var. Eskişehir Kırım Derneği geleneksel tepreş şenliklerini bir marka haline getirdi ve Eskişehir Kırım Derneği’ne tescil ettirdi. Bu tescilden sonra tüm Türkiye’deki hatta tüm diasporadaki Kırım Tatar toplumuna hediye etti” diye konuştu. Olcay, Kırım tatarlarına seslenen ve çocuklarını derneğe göndermelerini istedi.

İHTİYACIMIZ BİRLİK
Tepreş kutlamalarının önemine değinen Tepreş Ağası Burhan Çifter, “Birlik ve beraberlik en çok ihtiyacımız olan şeydir. Bunu sağlamak ve göstermek adına bu etkinlikleri düzenleyen dernek başkanımıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

SESSİZ KALINMASI YANLIŞ
Kırım’da yaşayan Tatarların 2014’ten bu yana sorunları olduğuna dikkat çeken Odunpazarı Belediye Kazım Kurt, “Tepreş hem yazın karşılanması hem de geleneklerimizin hatırlanması adına önemli bir etkinlik. Şu anda 2014’ten bu yanan Kırım’da yaşayan soydaşlarımızın sorunları var. Bu sorunların da altını çizmek için, bu sorunlara da Türkiye’deki yetkililerin dikkatini çekmek için tepreşlerin mutlaka yapılması lazım. Kırım halkının gerçek temsilcisi seçilmiş iradenin temsilcisi Kırım Tatar Milli Meclisi Kırım’da yasak. Kırım Tatar Milli Meclisi’nin temsilcileri Kırım’dan sınır dışı edilmiş. Ama Türkiye Cumhuriyeti Rusya kızar, Putin kızar diye sessiz kalmış. Yanlıştır. Bu yanlışın tarihi belgelerle ortaya konulması gerekir” dedi.

ATATÜRK YARDIM ETTİ
Başkan Kurt, “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran demokratik, laik, sosyal hukuk devletimizi yaratan Gazi Mustafa Kemal, Nisan 1922’de yani Büyük Taarruz’a hazırlandığı sırada Türkiye’nin kurtuluş savaşını sürdürdüğü sırada Kırım’daki açlık nedeniyle Kırım’a yardım için Ankara’da heyet oluşturur. O heyetin Kırımla yaptığı telgrafları bugün somut olarak TBMM tutanaklarında görebilirsiniz. 1922’de 30 Ağustos’tan dört ay önce Nisan ayında Atatürk Kırım’a üç gemi un göndermiş. O günün milletvekilleri de maaşlarından 20’şer lirayı Kırım’da açlık çeken soydaşlarımıza bağışlamış. O zaman savaşın en ateşli sırasında Ruslar kızar dememişler. Kırım’daki açlık çeken soydaşlarımıza Türkiye’de gereken yardımı yapmışlar. Ama bugün biz Kırım’a Türk Hava Yolları’nın uçağını göndermiyoruz, Putin kızar diye. Aradaki farkı hemşerilerimizin bilmesi lazım ve ona göre tavır geliştirmesi lazım. Kırım’da yaşayan soydaşlarımız bizim canımızdır, ciğerimizdir. Onlara yapılacak bir işkence bizi üzer. Her şeye rağmen tepreşimizde birliğimizi, beraberliğimizi ortaya koyacağız. Güçlü bir biçimde evimize döneceğiz. Moralimizi bozmayacağız. Umut öteki dağın arkasında da olsa hep beraber yakalayacağız” diye konuştu.

DESTEK TEŞEKKÜRÜ
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise, “Geçtiğimiz hafta Etiyopya’daydım. Birleşmiş Milletler’in bir toplantısına katıldım. Sürdürülebilir şehirler ve akıllı kentler konusunda hem bir konuşma yaptım hem de ödül aldım. Bu onuru sizler sayesinde yaşadım. 1999’dan bu yana verdiğiniz destek için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

FOLKLOR GÖSTERİLERİ
Konuşmaların ardından yemek ve çuval yarışmalarının düzenlendiği şenlikte ilk olarak protokolde oturan kişiler kalakay yuvarlaması yaptı. Daha sonra İstanbul Kırım Derneği folklor ekibi, geleneksel halk oyunları gösterisini gerçekleştirdi. Ardından Kırım’dan gelen sanatçı Emine Ziyadinova, birbirinden güzel şarkılarını seslendirdi. Sonrasında ise derneğin folklor ekibi sahne aldı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi