YATIRIMA İDDİALI BÜTÇE

Videoyu Aç YATIRIMA İDDİALI  BÜTÇE
A
a

Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısında konuşan CHP’li İbrahim Arslan, “Büyükşehir Belediyesi tüm olumsuzluklara rağmen bütçesinin yüzde 32’sini yatırıma ayırmıştır ve bu çok iddialı bir rakamdır” dedi.

Büyükşehir Belediye meclisinde 2020 ve izleyen iki yılın tasarı bütçesi görüşüldü. 2020 ve izleyen iki yılın gelir bütçesi 947 milyon 450 bin, gider bütçesi ise 1 milyon 100 bin olarak oyçokluğuyla kabul edildi. Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekili Aydın Ünlüce başkanlığında toplandı. Meclis’te Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 yılı ve izleyen iki yılın bütçesi ile performans programı görüşüldü. Büyükşehir Belediyesi’nin tasarı olarak belirlediği gelir ve gider bütçeleri oyçokluğu ile kabul edildi. Bütçeye karşı oy gerekçelerini okuyan AK Partili Orhan Durmuş, “Belirlenen bütçe Eskişehir için yeterli değildir. Biz bu bütçeden Eskişehir’e yatırım yapılmayacağını, otopark yapılmayacağını, Porsuk-1 ve Porsuk-2 Projeleri’nin birkaç yıl daha bekleyeceğini görüyoruz. Biz birkaç yıl daha maketlere bakacağımızı, yol yapımının devam etmeyeceğini görüyoruz. Bu nedenle bütçe tasarısına ret oyu veriyoruz” dedi. Durmuş ayrıca, nikah salonu ve nikah işlemlerinin ücretinde indirime gidilmesini ve asgari ücretten az maaş alanlardan ücret alınmamasını talep etti.
OY ÇOKLUĞUYLA GEÇTİ
Durmuş’un eleştirileri sonrası söz alan CHP’li İbrahim Arslan ise “Asgari ücret altında ücret alanlardan para alınmaması önerisi yasaya uygun değil. Yasa karşısında herkes eşit. Ama bize öneride bulunuldu. Ama 17 yıldır iktidar olanlar asgari ücrete insan onuruna yakışır seviyeye çıkarırsa zaten bize gelen ‘Ücretsiz nikahımızı kıy’ demez. Bütçe hazırlanırken Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumu göz ardı edemezsiniz. Ne yazık ki üzülüyoruz ama Türkiye’nin ekonomik koşulları çok da olanak göstermiyor. Büyükşehir Belediyesi tüm olumsuzluklara rağmen bütçesinin yüzde 32’sini yatırıma ayırmıştır ve bu çok iddialı bir rakamdır” ifadelerini kullandı. Büyükşehir Belediyesinin 2020 ve izleyen iki yılın bütçe tasarısı oy çokluğuyla kabul edildi.
VATANDAŞLA KOPUK
Büyükşehir Belediyesi’nin Performans Programı ise yine AK Partililerin verdiği ret ile oy çokluğuyla kabul edildi. Grup adına söz alan Orhan Durmuş, 2020 yılında yer alan performans göstergeleri için eleştiriler dikkate alınmadan, bir değişiklik yapılmadan hazırlandığını söyledi. Performansa genel olarak bakıldığında 8 stratejik alanın belirlendiğini içerisinde ise 24 ana hedefin olduğunu vurgulayan Durmuş, “Program içerisinde iklim değişikliğine duyarlılığın arttırılması var. Elbette olacak ama Eskişehirlilere en büyük sorununuz nedir diye sorsanız ilk olarak trafik derler. Belediye bunu birinci sorun olarak görmüyor. Bu durum vatandaşla belediye arasında kopukluk olduğunu gösteriyor. Diğer önerileriler de bize göre kabul görmedi. Bu performans vatandaşın beklentisini karşılayamayacak” dedi.
YAKLAŞIM YANLIŞ
Durmuş’a yanıt veren İbrahim Arslan ise ulaşım konusunun neden arka sıralara atıldığı anlayışının çok da doğru bir yaklaşım olmadığını ifade etti. Arslan, “Sanki biz kentin sorunlarını arkaya atıp iklimi öne çıkarmışız gibi şeklinde algı yapılması doğru değil. Bu yaklaşımı kabul etmiyorum” diye konuştu. ESRA ÜNLÜ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi