İsmet Beceriklican

GÖZ GÖRE GÖRE

9 Nisan 2018 10:17
A
a
‘Kırmızı Pazartesi’
Kolombiyalı yazar Gabrile Garcia Marquez’in kısa, ama çarpıcı romanı.
İşleneceğini herkesin bildiği, ancak engel olmak için kimsenin bir şey yapmadığı bir cinayetin öyküsü. Romanın kahramanı Santiago Nasar’ın öldürüleceği daha ilk satırlardan belli. Bütün kasaba biliyor, katiller açık açık söylüyor, ama cinayeti önlemek için kimse parmağını kıpırdatmıyor.
Aslında ‘Kırmızı Pazartesi’ romanı bir cinayetin arka planını anlatmaktan ziyade, halkın ortak davranış biçiminin bir portresini çiziyor.
Anlayacağınız, toplumsal bir ruh çözümlemesi.
***
Perşembe günü, Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde,
Akıl sağlığı bozuk, geçmişi şaibeli olmasına rağmen sadece siyasi bir bakışla korunduğu, hakkındaki raporlara, şikâyetlere rağmen arkasının kollandığı belli olan, ‘dengesiz’ bir araştırma görevlisi, gencecik dört eğitimciyi katletti.
70’li yıllardan beri tanıdığım, ilimiz okullarında öğretmenlik ve müdürlük yapmış eğitimci Arif Özmutlu’nun; dişini tırnağına takarak öğretmen maaşıyla ülkeye hayırlı evlat olması için yetiştirdiği oğlu Fatih de öldürülenler arasındaydı.
Arif’in yıkılmış halini görmek; bir mahalle komşusu, meslektaşı, eski bir dostu olarak dayanılacak gibi değildi.
Esas kahredense, olay aydınlandıkça ortaya çıkan ve içimizi ürperten tabloydu:
‘Ölüm göz göre göre gelmişti.’
***
O kanlı ‘Perşembe’ gününü bizlere yaşatan, geçmişi karanlık bu katille ilgili söylenenleri, fakültede yaşananları duyunca, aklıma ‘Kırmızı Pazartesi’ romanında anlatılan ‘cinayete giden yol’ geldi.
Katilin raporuna rağmen ruhsatlı bir silaha da sahip olması sağlanmış. Çevresindeki hemen herkese ‘FETÖ’cü’ iftirasını atmış, ihbar etmiş. Sürekli çevresine rahatsızlık verir, tehditler savururmuş.
103 tane dilekçe vermiş. İşin ilginci, kendisi hakkındaki raporlara, şikâyetlere itibar edilmeden, bu katilin dilekçeleri ciddiye alınmış. Şikâyet ettiklerinin bazıları işten uzaklaştırılmış, bazıları yargılanmış, hapis yatmış.
Peki, üniversite yönetimi ya da YÖK ne yapmış?
Adım adım geldiği belli olan bu vahim olayı engellemek için bir şey yapmış mı?
Türkçe’de bir deyim var ya:
‘Sanki üzerlerine ölü toprağı serpilmiş.’
***
Yayın yasağı nedeniyle, katilin sorguda ilk sarf ettiği, üzerinde durulması gereken cümleyi yazamayacağım. Sosyal medyadan bulabilirsiniz.
Her gün siyasette var olabilmek uğruna bağırtılar, çağırtılar arasında onu bunu suçlayan, hedef gösteren siyasilere bir çift sözüm var.
Söylemlerinizle bu milleti bölen, birilerine öteki, birilerine yandaş diyenler;
Birilerini, -yasa dışı dahi olsa- korunacak ayrıcalıklı insanlar olarak görenler;
Silahlanan, kendisi gibi düşünmeyenlere saldırmaya hazır olduğunu gururla söyleyenlerin sırtını sıvazlayanlar;
Seçimleri ve iktidarda kalmayı ‘cihat’a dönüştürenler;
Temize çıkmak ya da en büyüğün gözüne girmek için ‘FETÖ ile mücadele’yi, muhalif düşünenlere karşı bir ‘cadı avı’na çevirenler,
Şimdi başınızı ellerinizin arasına alıp da biraz düşünün!
Daha nice ‘Kırmızı Perşembe’lerin önünü açtığınızın farkında mısınız?
***
Bir sözüm de Rektör Hasan Gönen’e,
Yıllardır siyaseten yaranma adına bilim yuvası olmaktan çıkan üniversitenin değerini düşürdüğünüzü, yönetemediğinizi herkes söylüyor.
Akranınız olmanın; bitirdiğiniz DMMA’nın havasını aynı zaman diliminde kısa bir süre teneffüs etmiş bir okuldaş olmanın cesaretiyle diyorum ki,
Bizim bir ayağımız çukurda; hırslar, makamlar, aferinler geçicidir.
‘Gel istifa et de, onurun sende kalsın!’
 
1000
icon
Mehmet Mercan 9 Nisan 2018 21:13

Yağmurlardan ıslanmamak için şemsiyeye ihtiyaç olmalı. Acıkıp yiyecek bir şeyler aramalıyız. Çocuklar bütün mevsimleri ailesiyle yaşamalı.Kelimelerin anlamları olmalı.Yağmur mezarlara yağıyor.Artık acıkmıyorlar.Geri gelmeyecekleri belli.Bir ders alınmıyorsa kelimelerin anlamı yok. Zamana yazık,klavyenin tuşlarına yazık.YORUM YOK.

0 1 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi