6 Milyon emekçi perişan durumda

Videoyu Aç 6 Milyon emekçi perişan durumda
A
a

Adalar mevkiindeki ek zam talebi açıklamasında KESK Eskişehir Şubeler Platformu adına konuşan Dönem Sözcüsü Faik Alkan, 6 milyon kamu emekçisinin ve emeklinin maaşlarının insanca yaşayacak seviyeye çekilmesini istedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Adalar Migros önünde açıklamalarda bulunan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Faik Alkan, “Sahte enflasyon rakamları, kötü ekonomi yönetimi, yandaş sendika kamu emekçilerini ve emeklilerini sefalete sürükledi. 2021 yılında hükümet ile yandaş sendika arasında imzalanan kamu sözleşmesi çökmüştür. TÜİK’in sahte enflasyon rakamlarının tek bir amacı vardır; memurlara ve emeklilerine daha az enflasyon farkı ve buna bağlı daha az zam verilmektir” dedi.
 
YÜZDE 200 ARTTI
TÜİK’in rakamlarına inanmadıklarını ifade eden Alkan, “Bizim gerçek enflasyonumuz pazardaki, çarşıdaki ve marketteki fiyatlarda gördüğümüzdür. O da yüzde 150’nin hatta bazı ürünlerde yüzde 200’ü bulan zam artışlarıdır. Cumhuriyet tarihinin en ağır ekonomik buhranını yaşadığımız bu tablonun sorumlusu siyasal iktidarın ekonomi yönetimidir. Bu hayat pahalılığında yüzde 7,5 maaş zammı ile yaşanmaz. İnsanca yaşamaya yetecek bir maaş için ek zam istiyoruz. İşçiler, kamu emekçileri, emekliler bugüne kadar maaşlarında, ücretlerinde yapılan sefalet artışları sonucunda fazlası ile fedakârlıkta bulunmuştur. Üstelik söz konusu sefalet artışları bile daha yılın ilk aylarında emekçilerin cebine girmeden geri alınmaktadır” ifadelerini kullandı.
 
SEYYANEN 2 BİN LİRA
Kimsenin 6 milyon kamu emekçisinin ve emeklinin yılın başında yapılan yüzde 7,5 zam ile yetinmesini istemeye hakkı olmadığını belirten Alkan, “Temmuz ayını beklemeden tüm kamu emekçilerinin, emeklilerin maaşları insanca yaşamaya yetecek seviyeye çekilmelidir. Bunun için; İlk aşamada geçtiğimiz üç ayda yaşadığımız kayıpların telafi edilmesi için maaşlarımız 2022 yılının başından itibaren geçerli olmak üzere seyyanen 2 bin TL artırılmalıdır. Temmuz ayında en düşük kamu emekçisi maaşı; kira, yakacak, ulaşım gibi sosyal ödemelerle yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır. Tüm tüketim maddelerine yapılan zamlar geri alınmalı, KDV tamamen kaldırılmalıdır. Özelleştirmeler iptal edilmelidir. Başta enerji üretim ve dağıtım şirketleri olmak üzere özel sektöre peşkeş çekilen tüm işletmeler, fabrikalar kamulaştırılmalıdır” şeklinde konuştu.
 
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir