Adaleti öldürdüler

Videoyu Aç Adaleti öldürdüler
A
a

23 kez şikâyetçi olduğu eski eşi Yalçın Özalpay tarafından öldürülen Ayşe Tuba Arslan cinayetinin karar duruşması öncesinde kadınlar, Eskişehir Adliyesi önünde toplandı.Dava neticesinde katil Yalçın Özalpay’a haksız tahrik indirimi uygulanmasına tepki gösteren kadınlar, “Ayşe Tuba Arslan’ı ölmeden önce korumayanlar şimdi de adaleti öldürüyor” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
23 kez şikayetçi olduğu eski eşi Yalçın Özalpay tarafından öldürülen Ayşe Tuba Arslan cinayetinin karar duruşması öncesinde kadınlar, Eskişehir Adliyesi önünde toplandı. ‘Ayşe Tuba Arslan İçin Adalet’ çağrısıyla yapılan basın açıklamasına Eskişehir Kadın Meclisleri, Eskişehir Demokratik Kadın Platformu ve CHP Eskişehir İl Kadın Kolları üyesi kadınlar ile CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Hatice Semerci katıldı.
“YAŞARKEN SESİNİ DUYMADINIZ”
Savcıların Ayşe Tuba’nın yaşarken sesini duymadığını söyleyen Eskişehir Demokratik Kadın Platformu’ndan Sibel Gündüz Koca, “Yalçın Özalpay için Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesinde yapılan duruşmada, savcı olayda canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmenin söz konusu olmadığını ve sanık hakkında haksız tahrik indirimi uygulanması gerektiğini söyleyerek vicdanları yaraladı. Kadın cinayetlerini meşrulaştırmak için üretilen aldatma senaryolarını, namus safsatalarını tüm kadın cinayeti davalarında görüyoruz. Bu iktidar aklı başta Ayşe Tuba olmak üzere bu ülkede yaşanan tüm kadın cinayetlerinin azmettiricisidir. Tam da bu yüzden kadın cinayetleri politiktir” diye konuştu.
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANSIN
“İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı Ayşe Tuba Arslan yaşıyor olacaktı” diyen CHP Eskişehir İl Kadın Kolları Başkanı Fikriye Altınsoy Söğütlü, “Bu dava 23 kez başvurmasına rağmen korunmayan Ayşe Tuba’nın 24. başvurusunda da adaleti bulup bulamayacağını gösterecektir. Kimse biz kadınların örgütlü gücünü hafife almasın. İstanbul Sözleşmesi için mücadelemiz 1 Temmuz’dan sonra da devam edecektir” şeklinde konuştu.
GERÇEK DIŞI SÖYLEMLER
Eskişehir Kadın Meclisleri adına açıklama yapan Safiye Büşra Oflaz, “Savcı mütalaasına itibar edilmemeli ve Eskişehir’deki mahkemede verilen karar onanmalıdır” dedi. Oflaz, “İstinaf Mahkemesi’ne giden davada, boşanmış olmasına rağmen sanığın ‘beni aldattı’ savunmasını Ayşe Tuba’nın ‘başka erkekle telefon görüşmesi’ ile bağdaştıran savcı kararın bozulup ‘haksız tahrik’ indirimi uygulanmasını istedi. Satırla işlenen cinayette canavarca his olmadığını söyledi. Bu savcı Ayşe Tuba’nın 23 kez faili şikayet etmesine rağmen korunmadığını, öldürüldüğünde çantasından şikayet dilekçesi çıktığını da mı duymadı? Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında karara bağlanan davada sanığa tasarlayarak, canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürme suçundan hiçbir indirim uygulanmadan ağırlaştırılmış hapis cezası verilmişti.Ayşe Tuba’yı öldüren sanık cezadan kurtulabilmek, ceza indirimi alabilmek için türlü gerçek dışı söylemlere başvurdu” ifadelerini kullandı.
HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ UYGULANDI
Ayşe Tuba Arslan davasında karar çıktı. Savcı, Yalçın Özalpay'a haksız tahrik indirimi uygulayarak tasarlayarak öldürme suçundan 24 yıl hapis cezasına hükmetti ve 'canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme' suçunun koşullarının oluşmadığını belirtti. Eskişehir Kadın Meclisi Üyesi Belemir Nidelioğlu, karar tepki gösterdi ve “Davada haksız  tahrik indirimi uygulandı. Ceza  24 yıla düşürüldü bir  kadını zaten korumadınız 1 değil, 2 değil tam  23 kez şikayetçi oldu. Sonuna kadar adaletin peşinde olacağız.  Ayşe Tuba Arslan’ı ölmeden önce korumayanlar şimdi de adaleti öldürüyor” dedi. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi