Ayrımcı Kısıtlama

Videoyu Aç Ayrımcı Kısıtlama
A
a

17 günlük desteksiz tam kapanmanın küçük esnafı mağdur ettiğini söyleyen Eskişehir Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ali Safa Şen, “Bu sanki ayrımcılık. Bir kısım kesime muafiyet bir kısım insana da kısıtlama. Biz sanki bu pandeminin muhattabıymışız gibi kısıtlama direkt bizim esnafımızı mağdur etti” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ali Safa Şen, 17 günlük tam kapanma hakkında konuştu. Esnafa destek verilmeden tam kapanmaya geçildiğini belirten Şen, küçük esnafın mağdur edildiğini ve bir an önce beklenen desteğin verilmesi gerektiğini ifade etti. Yasakların sürekli küçük esnaf üzerinde uygulandığını söyleyen Şen, “Maalesef 17 gün esnafımıza sokağa çıkma ysağı, dükkânlarını açma ysağaı geldi. Tabiki bir yıldır pandemi ile ilgili olan yasaklar kısmı hala küçük esnafımızın üzerinde uygulanmaya devam ediyor. Bu yasaklardan kısıtlamalardan maalesef en çok zararı gören küçük esnafımız. Ramazan bayramının nihayetine kadar maalesef sokağa çıkma yasağı uygulanacak ama  kümülatif baktığınız zaman sokağa çıkma yasağından muaf olanlar yüzde 70, sokağa çıkma yasağına dahil olanlar da yüzde 30 gibi bir ortalama. Bankalarımız açık, maliye açık, SGK açık, pek çok devlet kurumu açık, bazı kesimlerdeki esnaflar açık. Ama bizim kendi enafımız bu kısıtlamaya maruz kaldı. Dolayısıyla iki senedir yapamadıkları ticaretlerini gerçekten bu bayram normalleşmeye döndüğümüz için yapacaklarıı düşünmüşlerdi. Buna göre ürünlerini de getirdiler ama hiçbir devlet yardımı olmadan Sayın Cumhurbaşkanımız kısıtlamaları açıkladı” diye konuştu.
Esnaf İsyan Ediyor
Esnafın artık isyan etme noktasına geldiğine dikkat çeken Şen, “Devlete olan yükümlülüklerini yerine getirecekler, birtakım ihtiyaçlarını, giderlerini de temin edecekler ticaret yapamadıkları ortamda. Bunları nasıl yapacaklar? Gerçekten düşündürücü. Eğer bir kısıtlama yapılacaksa daha geniş kesimlerde devlet daireleri ile birlikte yapılmalıydı. Bizim esnafımız bu konuda gerçekten çok mağdur oldu ve isyan ediyor. Dolayısıyla devlet sosyal yapısı olan bir devlet. Bu sanki ayrımcılık. Bir kısım kesime muafiyet bir kısım insana da kısıtlama. Biz sanki bu pandeminin muhattabıymışız gibi kısıtlama direkt bizim esnafımızı mağdur etti. Bu ramazan ayının ikinci yarısını ve ramazan bayramını çok buruk, ailece sıkıntılı olarak geçiriyoruz. Devletimizden destek bekliyoruz esnafımız için. Olması gereken yardımları bekliyoruz. Biz devletimize 100 senedir vergi ödüyoruz. Biz devletimize her zaman destek verdik, devletimizin yanında olduk. Şimdi bizim esnafımıza da mağdur olmamaları için destek bekliyoruz. Yapılandırmaların, çek ve senet ödemelerinin ötelenmesi lazım. Dha önceden çektiği kredilerin ödemelerinin ertelenmesi lazım” şeklinde konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi