DÜZENLEMEDE ÇÖZÜM YOK!

Videoyu Aç DÜZENLEMEDE ÇÖZÜM YOK!
A
a

Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte yapılacak olan değişikliğe dikkat çeken İMO Başkanı Orkun Kılıç, düzenlemenin şantiye şefliği sorunlarını çözmekten çok uzakta olduğunu söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
TMMOB’a bağlı İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Orkun Kılıç ve yönetim kurulu üyeleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte yapılacak olan değişikliğe dikkat çekerek basın açıklaması yaptı.
İHTİYACI KARŞILAMIYOR
“Ülkemizde yapı güvenliğinin sağlanması açısından elzem bir rolü olan şantiye şefliği yönetmeliği konusunda Bakanlık tarafından yapılan çalışmanın ne yazık ki ihtiyacı karşıladığını ifade etmek mümkün değildir” diyen İMO Başkanı Orkun Kılıç, “Yapılan düzenleme ile; şantiye şeflerinin aynı anda üstlenebilecekleri iş miktarı, inşaat alanı ile iş sayısı, farklı yapı türleri ve imalat tiplerine bağlı olarak şantiye şefliğini üstlenebilecek meslek disiplinleri gibi konularda hazırlanan değişiklikler sorunları çözmekten çok uzaktadır” dedi.
HAKKIYLA YERİNE GETİRİLMELİ
Türkiye’nin en önemli sorunlarının başında güvenli yapı üretimi geldiğini söyleyen Başkan Kılıç, “Şantiye şefliğinin; bir yapının fen ve tekniğe, ruhsat ve projesine uygun olarak inşa edilmesi ile inşaatın iş ve işlemlerinin planlanmasını sağlamak gibi önemli görevlerinin yanı sıra işçi sağlığı ve güvenliğini şantiye sahasında gözetmek gibi önemli bir rolü vardır. Bugün ülkemizde her yıl 2 binin üzerinde işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybediyorsa ve bunun büyük çoğunluğu inşaat işlerinde oluyorsa, sorun yine şantiye şefliği görevinin hakkıyla yerine getirilmesini sağlamadaki eksikliklere dayanmaktadır” ifadelerini kullandı.
KAĞIT ÜZERİNDE KALMAMALI
Başkan Kılıç, “Şantiye şefliği görevinin, sadece resmi prosedürleri tamamlamak amacıyla kâğıt üstünde kaldığı bilinmektedir. Can güvenliği için asli bir çalışma alanı olan şantiye şefliğinin, bir deprem ülkesinde ilgili her kurum ve kuruluşun gözü önünde sadece kağıt üzerinde kalması halkın can ve mal güvenliği açısından tehdit oluşturmaktadır” diye konuştu. ZEYNEP YURTAYDIN
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi