Eskişehir Barosu’ndan büyük tepki : Kabul edilemez bir açıklama

Videoyu Aç Eskişehir Barosu’ndan büyük tepki : Kabul edilemez bir açıklama
A
a

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman Arslan’ın15 yaşındaki çocukların rıza ile olabilecek nikâhlarının engellenmesinin insan hakları ihlali olduğuna dair söylemleri ile ilgili açıklama yapan Eskişehir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi İdil Burcu Polat, Arslan’ın açıklamaların hukuken ve vicdanen kabul edilemez olduğunu söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Süleyman Arslan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, çocuk evliliklerini savundu. Arslan,  15 yaşındaki çocukların rıza ile olabilecek nikâhlarının engellenmesinin 'insan hakkı' ihlali olduğunu söyledi.  Nikâhsız birliktelik yaşayan insanları ise 'sapkın ilişkiler' kurmakla itham etti. Eskişehir Barosu’na bağlı Çocuk Hakları Komisyonu, Kadın Hakları Komisyonu, İnsan Hakları Komisyonu ve Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu Süleyman Arslan’ın ifadelerine tepki gösterdi.
AÇIKLAMA TAM BİR VEHAMET
Çocuk yaşta evliliğe müsaade edenlerin suça iştirak ettiğini ifade eden Avukat İdil Burcu Polat, ''’Erken yaşta evliliğin yasal olmaması insan hakları ve eşitlik ilkesine aykırıdır’ şeklindeki vahim bir açıklama; her ne kadar açıklama içeriğinde erken yaş olarak güzelleme yapılmaya çalışılsa da halihazırda ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan ve yıllardır mücadelesini verdiğimiz çocuk yaşta evliliklerin de önünü açmaktır. Bu vahim açıklamaya gerekçe olarak bir takım ayrımcılık temelli “dini hassasiyetlere” değinilmesi ise tam olarak toplum nezdinde bir algı karmaşası yaratmaktır. 15 yaşındaki bir çocuğun evlilik gibi bir karara rıza göstermesinden bahsedebilmek ancak temel düzeyde hukuk bilgisi noksanlığın bir sonucu olabilecekken; Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanının bu açıklamaları yapıyor olması tam bir vehamettir” şeklinde konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi