Eskişehir’deki Oya Müzesine Japonlardan büyük ilgi

Videoyu Aç  Eskişehir’deki Oya Müzesine Japonlardan büyük ilgi
A
a

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi“İmren Erşen Oya Müzesi” yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de büyük ilgisini çekiyor. Japonmisafirler merak ettikleri müzeyi görmek için Eskişehir’e geldi. Müzeyi gezen ve çok beğendiklerini söyleyen Japon turistler, “Burada çok güzel örnekler var. Bu büyük bir kültür mirası” dediler.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in “Şehir Turizmi” hedefiyle hayata geçirdiği projeler yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de büyük ilgisini çekiyor.
Eskişehir’in müzeler şehri olarak da anılmasını sağlayan tematik müzelerden İmren Erşen Oya Müzesi, geçtiğimiz günlerdeYeşilçam’ın yaşayan efsaneleri, usta sanatçılar Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın katıldığı törenle hizmete açılmıştı. Türk sinemasının unutulmaz filmi ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’a atıf yapılan ve filmin efsaneleşen müziği ile misafirlerine kapılarını açan müze ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’nin yakın arkadaşı, gecekondu ve çiçekli kadın resimleri ile tanınan ünlü ressam İmren Erşen’in 60 yıl boyunca Anadolu’nda köy köy gezerek oluşturduğu 8 bin parçalık müzeyi görmek için Japonya’dan gelen bir gurup turist Eskişehir’e ulaştı.
Japon misafirler NaokoWatanebe, ToshikoTokoro, KazuyoHirayama ve İkumiSaito 15 yıldır hobi olarak oya üzerine çalışmalar gerçekleştirdiklerinive Türkiye’deki oya örneklerini inceleyerek Japonya’da uygulama yaptıklarını ifade ettiler.
Oya Müzesi’ndeki eserleri çok beğendiklerini belirten japon misafirlere müzeye adını veren sanatçı İmren Erşen eşlik etti. Japon misafirler oya ve diğer eserlerin çok özgün olduğunu belirterek, “Burada olmaktan çok mutluyuz. Müzenin oluşturulmasında emeği geçenleri kutlarız. Müzede çok güzel örnekler gördük. Burada büyük bir kültür mirasıvar ve bu miras bir dünya mirası” dediler.
İmren Erşenmüzenin kuruluşunu ve eserlerianlatırken, japon misafirler de Japonya’da uygulamak üzere oyalardan örnekler aldılar.Müzede bol bol fotoğraf çektiren japon misafirler daha sonra Eskişehir turuna çıktılar.
 
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir