ESKİŞEHİR’E İKİ ÖDÜL

Videoyu Aç ESKİŞEHİR’E İKİ ÖDÜL
A
a

Baksı Kültür Sanat Vakfı tarafından, bu yıl ilki düzenlenen ‘Anadolu Ödülleri’ töreninde Gösteri Sanatları dalında Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ödüle layık görülürken Müzecilik kategorisinde ise Odunpazarı Modern Müzesi (OMM) ödül aldı. 

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Baksı Kültür Sanat Vakfı tarafından, Anadolu’nun ortak kimliğine sanatsal açıdan katkıda bulunan üretimlere dikkat çekmek amacıyla ‘Anadolu Ödülleri’ töreni düzenlendi. Ödül töreninde Müzecilik, Süreli Etkinlikler, Gösteri Sanatları, Arkeoloji ve Restorasyon dallarında Türkiye'nin 35 şehrinden toplam 133 proje yarıştı. Anadolu Ödülleri için yarışan Görsel Sanatlar kategorisinde 18 yıldır aralıksız olarak konserlerini sürdüren Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası 21 proje arasında ödüle layık görülürken Müzecilik kategorisinde ise Eskişehir'deki Odunpazarı Modern Müzesi ödül aldı. 
GENÇLERİN ESERİ
Koronavirüs tedbirleri kapsamında çevrimiçi düzenlenen ödül törenine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Bu ödül Büyükşehir Belediye Başkanı olarak çok mutlu etti. Senfoni Orkestramız 18 yaşında çok küçük bir salonda başladı. Her birisi çeşitli devlet konservatuarından mezun genç 72 arkadaştan oluşuyor. Tabi bu ödül Anadolu Ödülleri arasında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrasının almış olması aslında bu ödülün benim şahsımdan çok o orkestrayı meydana getiren genç arkadaşlarımızın eseridir. Onlara konserler veren, onların eğitimini gelişmesinde rolü olan bütün üstat hocaların, yönetmenlerin eseridir” dedi. 
KÜLTÜREL BEREKET
Türkiye’nin her coğrafyasından, üst düzey titizlikle hazırlanmış projelerin Anadolu Ödülleri’ne başvurmasına ve kolektif katkıların ortak bir projesi olmasına dikkat çeken müzenin kurucusu ve aynı zamanda sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan “Anadolu’yu eski kültürel bereketine ve eski çeşitliliğe kavuşturacak bir yolun açıldığını düşünüyorum” dedi.
ONUR DUYDUK
OMM’un kurucusu Erol Tabanca ise “Anadolu’da müzecilik anlayışına öncülük yapan Baksı Müzesi tarafından bu ödülü almak çok onur verici. Başta müzenin kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan olmak üzere tüm jüri üyelerine ailem ve müzenin hayata geçirilmesindeki en önemli unsur olan çalışma arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum” diye konuştu. ESRA ÜNLÜ
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi