Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “’Son döneminde Yılmaz Büyükerşen ne yaptı?’ diyenlere anlatacak birçok hizmetimiz var. Bu fabrikanın bacası tüttükçe ben kafamı yastığa rahatça koyacağım” dedi.

6 bin metrekare kapalı, toplam 25 bin metrekare alana sahip, günde yaklaşık 300 bin ekmek üretecek olan yeni fabrikanın açılış törenine CHP Grup Başkan Vekili Gökhan Günaydın, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, CHP PM üyeleri, CHP Eskişehir Milletvekilleri Jale Nur Süllü, Utku Çakırözer ve İbrahim Arslan, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ile CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Ayşe Ünlüce’nin yanı sıra Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP İl Başkanı Talat Yalaz, ilçe belediye başkanları, belediye bürokratları, mahalle muhtarları ile Eskişehirliler katıldı.

TESİSİN GURURUNU YAŞIYORUM

Törende konuşan Başkan Büyükerşen, 1999 yılında göreve geldiğinde ilk icraatlardan biri olarak önceki dönemde kapatılan Halk Ekmek fabrikasını yeniden hizmete açtıklarını söyledi. O tesisin 23 yıldır gece gündüz demeden Eskişehirlileri ucuz ve kaliteli ekmekle buluşturmak için faaliyette olduğunu belirten Büyükerşen, “O orta ölçekli eski fabrikadan, bu modern tesislere taşınıyor olmanın, sizlere ve Eskişehir’e böylesi bir örnek tesis kazandırıyor olmanın gururunu yaşıyorum” dedi.

ACI FATURAYI BİRLİKTE ÖDÜYORUZ

Türkiye’nin ağır bir ekonomik krizin içinde olduğunu söyleyen Büyükerşen, Ülkeyi yönetenlerin ekonomi politikalarındaki yanlışlarının acı faturasını hep birlikte ödemek zorunda kalıyoruz. Ekmeği birkaç lira da olsa ucuza alabilmek için halk ekmek büfelerimizin önünde uzayıp giden kuyrukları gördükçe üzüntüm daha da artıyor. İşte bu fabrika o uzayıp giden kuyrukları oluşturan, benim aziz hemşehrilerimin mutfaklarındaki yangını söndürmeye elbette tek çare olamaz, ancak geçim sıkıntısı çekenlerin bütçelerinde ufak da olsa bir tasarruf sağlayabiliyorsak ne mutlu bize” şeklinde konuştu.

BAŞIMI YASTIĞA RAHAT KOYACAĞIM

‘Son döneminde Yılmaz Büyükerşen ne yaptı’ diyenlere anlatacak birçok hizmetlerinin olduğunu ifade eden Başkan Büyükerşen, “Benim için en değerli olanlarından birisi işte bu yanımda görmüş olduğunuz devasa unlu gıdalar fabrikasıdır. Bu fabrikanın bacası tüttükçe ben kafamı yastığa rahatça koyacağım. Çünkü biliyorum ki ekonomik anlamda zorlanan hemşehrim Halk Ekmek’i tercih ederek, bir aile bütçesine sağladığı destekle o ayki elektrik faturasını ödüyor, çocuğunun bir ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. Çünkü biliyorum ki yalnızca ekmek değil tüm ürünlerimizi çocuklarına güvenle yedirebiliyor. Gönül ister ki ülkemizin refah düzeyi çok yüksek olsun, biz de bu yatırımlarımızı başka alanlara yönlendirelim ama maalesef bu fabrikayı açmak zorundayız, maalesef çiftçimizi desteklemek de biz Büyükşehir Belediyelerine kaldı. Maalesef her türlü şiddete maruz bırakılan kadınlarımıza haklarını öğretmek için merkezler açmak zorundayız. Çünkü, ne yazık ki bunları yapması gerekenler, ülkenin sorunlarından bihaber şekilde bambaşka konularla sizleri meşgul ediyorlar” diye konuştu.

ÜNLÜCE’YE İNANIN

CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce’nin seçilmesi halinde bu yatırımların artarak devam edeceğini belirten Büyükerşen, “Sizlerin de destekleri ile bu şehirde bir şeyleri başardık. Yeter mi? Elbette yetmez. 31 Mart’tan sonra sevgili yol arkadaşım Ayşe Ünlüce’nin öncülüğünde bu şehirde bambaşka yatırımlar, hikayeler yaratılacak, örnek hizmetler üretilecek ve Eskişehir’in bugünkü ünü artacak. Sayın Ayşe Ünlüce ile daha da ünü yükselen bir şehir olacak. Kendisine ve bu güzel ekibe yürekten inanıyorum. Siz de inanın, siz de güvenin” diyerek konuşmasını noktaladı.

HERKESİ KUTLUYORUM

Başkan Büyükerşen’in ardından konuşmasını gerçekleştiren CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce ise “Birkaç sene önce kıymetli Yılmaz Hocamız, Genel Sekreter Yardımcımız Deniz Kaplan kardeşimizle ve bürokratlarımızla bu hayali kurduğumuzda gerçekten bu kadar güzel bir fabrikaya sahip olacağımızı bilmiyordum. Herkesi yürekten kutluyorum” dedi. Büyükşehir Belediyesi’nin 25 yılda kent belleğine büyük değerler kattığını söyleyen Ünlüce, “Bundan sonra için de geçmişte tüm yaptıklarımıza güveniyoruz, yarınlara inanıyoruz” dedi.

BÜYÜKERŞEN PLAKET TAKDİM ETTİ

Daha sonra Başkan Büyükerşen günün anısına CHP Grup Başkan Vekili Gökhan Günaydın ve CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek’e plaket takdim etti. Başkan Büyükerşen, protokol üyeleri, gazeteciler ve tören katılımcıları fabrikayı gezerek üretim aşamalarını yerinde gördüler. Fabrikanın el değmeden ürettiği ürünlerin her aşamasını ve yeni tesisi heyete Halk Ekmek San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Kaplan tanıttı. Törenin ardından Eskişehirliler gün boyu gruplar halinde fabrikayı gezerek yetkililerden bilgi aldılar.

TÜMBEL-SEN Eskişehir'den banka promosyonlarına ilişkin açıklama TÜMBEL-SEN Eskişehir'den banka promosyonlarına ilişkin açıklama

7/24 GÖREVE HAZIR OLACAKLAR

Yeni fabrikanın açılışıyla birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaçlarına göre tasarlanan ve olası afetler durumunda her koşulda çalışabilecek olan “Mobil Mutfak” (Aşevi) ve “Mobil Fırın”ın halka tanıtımı da Başkan Yılmaz Büyükerşen tarafından gerçekleştirildi.

YENİ ÜRÜNLER TANITILDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in sosyal projelerinden biri olarak 2000 yılında ekmek üretimi ile Eskişehirlilerle buluşan Halk Ekmek, el değmeden poşetlenen Beyaz Ekmek, Kepekli Ekmek, Buğday Ekmek, Roll Ekmek çeşitleri, Ramazan ayına özel pide üretimi, tost ekmeği, simit ve kandil simidi, beze ile kurabiye çeşitlerinin üretimi ve satışını yapıyor. Aynı zamanda Halk Süt ile peynir, tereyağı gibi süt ürünlerinin yanında Halk Yumurta da büfelerde satışa sunuluyor. Halk Ekmek Eskişehir’de 67 büfe ile vatandaşlara hizmet veriyor.

Muhabir: M. ANIL AKSOY