Türkiye’nin turizm şehri Antalya, 100 yıllık hayali olan yüksek hızlı trene yakın zamanda kavuşuyor. Müjdeyi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu verdi. Bakan Uraloğlu, İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya’nın, ilindeki “otoyol ve demir yolu projeleri” ile ilgili soru önergesini yanıtladı.

Eskişehirli dolmuşçulardan zamma inat aynı fiyat! Eskişehirli dolmuşçulardan zamma inat aynı fiyat!

200 KİLOMETRE HIZINDA

Antalya’nın hızlı demir yolu ağına bağlanması amacıyla; 425 kilometrelik Eskişehir-Kütahya- Afyonkarahisar-Isparta/Burdur- Antalya ve 541 kilometrelik Kayseri-Aksaray-Konya- Seydişehir-Antalya kesimlerinde, 200 km/saat tasarım hızına uygun olarak hızlı tren demir yolu projelerinin planlandığını aktaran Bakan Uraloğlu, “Tüm kesimlerde etüt proje çalışmaları tamamlandı” ifadesini kullandı.

100 YILLIK PROJE

Osmanlı’nın son dönemlerinden bu yana hep gündemde olan Antalya’ya demir yolu ulaşımının sağlanması düşüncesi ve projesi, 100 yıla yakın bir süredir bir türlü gerçekleşemedi. Projenin hayata geçirilmesi için Cumhuriyet’in 10. yılı olan 1933’te kanun çıkarıldı ve ödenek ayrıldı. 1 Nisan 1933 tarihinde TBMM’de kabul edilen kanun kapsamında 324 kilometrelik Afyonkarahisar- Antalya Demir Yolu Hattı'nın inşası için 25 milyon lira ödenek ayrıldı, projenin 4 yıl içinde bitirilmesi planlandı.

4 İLİ BİRBİRİNE BAĞLAYACAK

Projenin Burdur’a kadar olan kısmı tamamlanırken, ödenek yetersizliği ve daha sonra patlak veren 2. Dünya Savaşı’nın neden olduğu koşullarda Antalya hattı yarım kaldı. Bakan Uraloğlu’nun müjdesini verdiği Antalya’yı Eskişehir’e bağlayacak olan yeni hızlı tren hattı, Ankara ve İstanbul ile yapımı devam eden İzmir bağlantılı hızlı tren hatlarının da bir parçası olacak. Projenin tamamlanmasıyla İstanbul’dan Antalya’ya 4 saat 45 dakikada hızlı trenle ulaşılabilecek.

Editör: Kaan Özcan