GERÇEKLER DEĞİŞMEZ

Videoyu Aç GERÇEKLER DEĞİŞMEZ
A
a

Tepebaşı Belediyesi ve Tarih Vakfı iş birliğinde düzenlenen ‘Tarih Konuşmaları’ söyleşilerinin 4’üncüsünde konuşan Başkan Ataç, “Tarih gerçekleri hiçbir zaman değiştirilemez” dedi.

Özdilek Sanat Merkezi’nde gerçekleşen “Tarih ne işe yarar?” konulu söyleşinin moderatörlüğünü Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Yakut yaparken, Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Doç. Dr. Nurşen Gürboğa ile İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Sinan Yıldırmaz konuşmacı olarak katıldı.
YOK SAYILAMAZ
Tarih gerçeklerinin hiçbir zaman değiştirilemeyeceğine dikkat çeken Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, “Bazı çevrelerin Çanakkale Savaşlarını, Kurtuluş Savaşı’nı, Atatürk’ü küçümsemeleri, yok saymaları beni çok üzüyor. Ama onların dediği gibi değil tarih gerçekleri hiçbir zaman değiştirilemez. Bu ülkenin yakın tarihi yani Kurtuluş Savaşı’nın gerçekleri burada hepimizin var olmasını sağlayan önemli olaylardır” dedi.
KİMLİK İNŞASI
Doç. Dr. Nurşen Gürboğa, “Tarih ulusal kimliğin inşa edildiği bir bilim dalıdır. Bu anlamda da siyasal iktidarlarla tarih arasında son derece güçlü bir ilişki vardır” diye konuştu. Sinan Yıldırmaz ise şunları söyledi: “Milliyetçi tarihte tam anlamıyla başarı hikayeleri anlatılır. Hiçbir zaman yenilgiye yer yoktur. O yüzden de bir yenilgi, bir başarısızlık varsa o her zaman bir başkası yüzündendir.” Söyleşinin ardından soru-cevap kısmına geçildi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi