HER KOŞULUN MAĞDURU

Videoyu Aç HER KOŞULUN MAĞDURU
A
a

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle açıklama yapan Baro Çocuk Hakları İzleme Komisyonu Başkanı Emine Cevahir Çalıkuşu Yazıcı, “Çocuk hakları ihlalleri gün geçtikçe artmakta ve her koşulun mağduru yine çocuklar olmaya devam etmektedir” dedi.


Baro Çocuk Hakları İzleme Komisyonu Üyesi Avukatlar, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.
MÜCADELE VERİYORLAR
Baro binasında gerçekleşen açıklamada konuşan Komisyon Başkanı Emine Cevahir Çalıkuşu Yazıcı, “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de çocuk hak mağduriyetleri artarak devam etmektedir. Türkiye’de erken yaşta evlendirilen, çalıştırılan, tacize, tecavüze, aile içinde istismara uğrayan ve susturulan, dilendirilen, sokakta yaşamak zorunda olan, ayrımcılığa maruz kalan çocuklar yaşam mücadelesi vermektedir. Yaşadığımız pandemi sürecinde geçilen uzaktan eğitim modeli de çocukların eğitim noktasında yaşadıkları fırsat eşitsizliğini göz önüne sermiştir” diye konuştu.
ONURLU YAŞAMIN HAK SAHİBİ
“Her çocuk eşit, özgür, mutlu ve onurlu bir yaşamın hak sahibidir” diyen Yazıcı, “Öncelikli olarak çocuk haklarına ilişkin düzenlemeleri politikalara göre değil, çocuğun yüksek yararını esas alacak şekilde gerçekleşmelidir. Korunmaya muhtaç çocuklara koruyucu ve destekleyici tedbirlerin sunulmasının sorunsuz işlemesi için idari altyapı güçlendirilmeli ve organizasyon problemlerine odaklanılmalıdır. Aynı zamanda çocuğu yargı dışında ele alacak, onarıcı adalete hizmet edecek kurumlarla adaleti sağlamak amaçlanmalıdır” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi