İğne oyasıyla stres atıyorlar!

Videoyu Aç İğne oyasıyla stres atıyorlar!
A
a

Odunpazarı Belediyesi, çağdaş toplumun kurulmasına; sağlık, eğitim, çevre, kadın ve engelli haklarının savunulmasına; sanatın, kültürün ve vatandaşların kişisel gelişimine katkıda bulunmak için 15 mahallede açtığı 16 “halk merkezini” hizmete sundu.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Halk merkezinde ise özellikle kadınlar ve çocukların kişisel gelişimleri için çeşitli branşlarda atölyeler düzenleniyor. Bu atölyelerden biri Gültepe Mahallesi Üniversite Evlerinde bulunan Kadir Akkaş Halk Merkezinde düzenlenen iğne oyası atölyesi.
 
Cuma günleri, 9.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilen iğne oyası atölyesinde katılımcılara, ipek iplikten iğne ile oluşturulan üç boyutlu kenar dantellerinin nasıl işlendiği gösteriliyor. Usta öğreticiler tarafından gerçekleştirilen atölye çalışmaları, büyük ilgi görüyor.
 
İğne oyalarının herhangi bir tekstilin kenarına oya olması amacıyla yapılan danteller olduğunu belirten yetkililer, “El emeği göz nuru” tanımına en fazla uyan el işlerinden biri olma özelliğini taşıyan iğne oyasının Anadolu’da birçok kadın tarafından yoğun şekilde üretilen bir elişi olduğunu kaydetti. Atölye katılımcılarının duygularını renklere ve oyaya dönüştürdüğünü de dile getiren yetkililer, iğne oyasının düğüm düğüm işlenerek sevgiliye, hasrete, umuda, istek ve dileklere ulaşmak için kullanıldığını kaydetti. Yetkililer, çok zengin çeşide ve geçmişe sahip olan iğne oyalarının, sadece süs eşyası olarak değil kişinin duygu ve düşüncelerini ifade etme aracı olarak da kullanıldığını söyledi.
 
İğne oyası atölyesinden çok keyif aldıklarını söyleyen atölye katılımcısı kadınlar, burada stres attıklarını kaydetti. Kadınlar, kendilerine bu olanağı sunan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a teşekkür etti. 
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir